Bez polityki na festiwalu w Cannes
Gilles Jacob, dyrektor Międzynarodowego
Festiwalu Filmowego w Cannes, którego 58. edycja rozpocznie się w
środę, deklaruje, że w tym roku Złotą Palmą zostaną uhonorowane
wartości artystyczne. W ten sposób Jacob odniósł się do
zeszłorocznej nagrody dla Michaela Moore'a za antybushowski,
polityczny film "Farenheit 9/11".
Nie ma wątpliwości co do talentu filmowego Michaela Moore'a. Ale w tym konkretnym przypadku mieliśmy do czynienia z nagrodą raczej za wymowę polityczną filmu "Fahrenheit 9/11" niż za jego wartości artystyczne - powiedział Jacob.
Dyrektor festiwalu dodał, że zeszłoroczna nagroda dla filmu tak zaangażowanego politycznie jak "Fahrenheit 9/11" była "zdarzeniem wyjątkowym", które "prawdopodobnie nie powtórzy się w najbliższym czasie".
Do Cannes przyjechało już ponad 40 tys. ludzi filmu - reżyserów, aktorów, producentów, dziennikarzy. Organizatorzy festiwalu oczekują w tym roku Sharon Stone, Natalie Portman, Scarlett Johansson, Ewana McGregora, Salmy Hayek. Przyjedzie też afroamerykańska noblistka - pisarka Toni Morrison.
Festiwal w Cannes odbędzie się po raz 58. i potrwa od 11 do 22 maja. Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu ma być europejska premiera najnowszej części "Gwiezdnych wojen" pt. "Zemsta Sithów". Reżyser serii - George Lucas - odbierze w tym roku w Cannes nagrodę Festiwal Trophy. "Zemsta Sithów" prezentowana będzie w ramach pokazów pozakonkursowych, podobnie jak najnowszy film Woody Allena "Match Point".
W tym roku o Złotą Palmę walczyć będzie 21 filmów z 13 krajów. Jako faworytów konkursu głównego wymienia się filmy w reżyserii Wima Wendersa ("Dont't come knockin") z Niemiec oraz Davida Cronenberga ("A history of violence") z Kanady. W konkursie znalazł się też najnowszy film Duńczyka Larsa von Triera "Manderlay" oraz "Broken flowers" Jima Jarmuscha (USA), a także film Gusa Van Santa (USA) "Last days" o ostatnich dniach lidera grupy "Nirvana" Curta Cobaina.
Polskim akcentem podczas tegorocznego festiwalu będzie projekcja krótkometrażowego filmu Anny Jadowskiej pt. "Korytarz" w ramach cyklu "Europe in Shorts X: Eastern Europe" (Europa w krótkich filmach: Europa Wschodnia), która znalazła się w programie Tygodnia Krytyki (Semaine de la Critique). "Korytarz" miał swoją premierę na 21. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w październiku 2004.
Zobacz także: * film.wp.pl*