Bez abonamentu za odbiór programów rtv przez komputer
Abonamentu nie muszą płacić ci, którzy programy telewizyjne odbierają za pomocą karty telewizyjnej zainstalowanej w komputerze, oraz słuchacze audycji radiowych, którzy odbierają programy radiowe dzięki wbudowanemu w telefon komórkowy odbiornikowi radiowemu lub za pośrednictwem Internetu.
Kontroler pocztowy zobowiązany jest sprawdzić, czy w naszym mieszkaniu lub firmie znajduje się radio lub telewizor. Nie sprawdza natomiast komputera lub telefonu komórkowego - zapewnił rzecznik Poczty Polskiej Marcin Anaszewicz.
Ustawa o radiofonii i telewizji z 1992 r. oraz rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 1996 r. zobowiązują do zarejestrowania odbiornika rtv i wnoszenia za niego opłaty abonamentowej. W myśl przepisów obowiązujących od sierpnia br. kontrolerzy pocztowi mogą sprawdzać, czy w mieszkaniu lub firmie znajduje się odbiornik rtv.
Anaszewicz dodał, że musimy pamiętać również o obowiązku rejestracji radia lub telewizora samochodowego. Za użytkowanie takich odbiorników także trzeba płacić abonament, ponieważ samochód jest częścią gospodarstwa domowego lub firmy.
Możemy mu jednak nie pokazywać wyposażenia naszego samochodu, podobnie jak mamy prawo nie wpuścić kontrolera pocztowego do domu - powiedział Anaszewicz.
Osoba prywatna płaci jeden abonament bez względu na liczbę posiadanych odbiorników, natomiast firmy, przedsiębiorstwa, instytucje - muszą uiszczać opłatę abonamentową za każdy posiadany odbiornik radiowy lub telewizyjny - także samochodowy.
Jeżeli nie płacimy abonamentu, możemy spodziewać się wezwania do zapłaty kary w wysokości 148,50 zł za odbiornik radiowy i 462 zł - za telewizor.
Według rzecznika Poczty Polskiej, kontrolerzy nie napotykają na trudności w czasie kontroli. Sami zaś są tak przeszkoleni, aby przeprowadzać kontrole w sposób najbardziej przyjazny - powiedział Anaszewicz.
W ostatnim czasie prasa opisywała wybiegi, jakie stosują kontrolerzy pocztowi, aby dostać się do mieszkania lub firmy. Zamiast informować "od progu", w jakim celu przyszli - co jest ich obowiązkiem - kontrolerzy "zagadują" właściciela mieszkania, który ostatecznie wpuszcza ich do domu. Wtedy jest już za późno - kontroler zobaczy wszystko, co chce.
Trwają prace nad nowelizacją tzw. dużej ustawy o rtv, która m.in. ma doprowadzić do zwiększenia ściągalności abonamentu. Ma również uwzględniać nowe urządzenia techniczne i możliwość wykorzystania ich do odbioru programów radiowych i telewizyjnych.