Betlejemskie Światło znakiem pokoju
Betlejemskie Światło Pokoju, które dziś
przynosicie, jest znakiem pokoju - pokoju, który jest tak bardzo
potrzebny światu - powiedział we wtorek prymas Polski kard. Józef
Glemp, przyjmując symboliczny płomień, który przekazali mu
przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego. Światło Pokoju
zostało przywiezione z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem.
14.12.2004 | aktual.: 14.12.2004 19:43
Przynosicie to światło do Polski, która potrzebuje dużo ciepła i jasności - dodał prymas. Powiedział, że harcerze przynosząc światło stają się rzecznikami stabilności moralnej, odpowiedzialności za swoje czyny - tego, czego czasem tak brak.
Nawiązując do tegorocznego przesłania Betlejemskiego Światła Pokoju: "Betlejemskie Światło Pokoju światłością świata, Europy i Polski", prymas podkreślił, że nie wszystkie kontynenty są spokojne, a niektóre z nich napełnione są "wrzawą i zgiełkiem wojennym, czasem nienawiścią, która powoduje śmierć wielu ludzi". To jest ten świat, który potrzebuje tego światła, dobra, ciepła i życzliwości, którą niesie mu drugi człowiek - uważa prymas.
Światło niesiecie także Europie - Europie, do której Polska weszła w zorganizowanych strukturach Unii Europejskiej - dodał. Zdaniem prymas, Polacy mogą dać Europie "to co jest w nas dobre" - energię i entuzjazmem młodzieży oraz wnieść wartości chrześcijańskie.
Zwrócił się z apelem do harcerzy, aby kształtowali taki ideał dobra, które jest "większe niż tylko kalkulacja zysków".
Naczelnik ZHP harcmistrz Wiesław Maślanka przekazując prymasowi Betlejemskie Światło Pokoju powiedział, że ma ono pomóc każdemu z nas przygotować się do świąt Bożego Narodzenia. Chcemy, żeby to światło było światłością dla świata, Europy i dla Polski. Tym przesłaniem chcemy dzielić się z całą Polską i przekazać je poza nasze granice - podkreślił.
Co roku przed Bożym Narodzeniem płomień Betlejemskiego Światła Pokoju jest zapalany przez Austriaków w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Od skautów austriackich przejmują go słowaccy i to od nich ogień dociera do Polski. Harcerze z przygranicznych hufców Związku Harcerstwa Polskiego przekazują go dalej - na Białoruś, Litwę, Ukrainę oraz do Rosji.
Ideą Betlejemskiego Światła Pokoju jest przekazywanie pokoju, ciepła, miłości i radości. Kaganki z płonącymi świecami trafiają do szkół, kościołów, szpitali, domów dziecka, instytucji i urzędów.
Jak co roku światło od harcerzy otrzymują prymas Polski, prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier i członkowie rządu.
Betlejemskie Światło Pokoju trafiło po raz pierwszy do Austrii w 1986 r. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności" (Licht Ins Dunkel). Do Polski światło przekazano pierwszy raz w 1990 r.