PolskaBetlejemskie Światło Pokoju znowu w Polsce

Betlejemskie Światło Pokoju znowu w Polsce

Po raz czternasty Betlejemskie Światło
Pokoju zawitało do Polski. W niedzielę przed południem słowaccy
skauci przynieśli je polskim harcerzom na przejście graniczne na
Łysej Polanie w Tatrach.

Przed Wigilią ogień z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem trafi do polskich domów, szkół, szpitali, kościołów i urzędów. W tym roku przesłanie akcji zawarto w słowach: "Betlejemskie Światło Pokoju światłością świata, Europy, Polski".

W uroczystości powitania ognika z Betlejem na polsko-słowackiej granicy wzięło udział prawie tysiąc osób - władze ZHP, harcerze, ochotnicze straże pożarne z Podtatrza i mieszkańcy.

Pierwsze światełko, odpalone od lampy przyniesionej przez słowackich skautów, zabłysnęło w naszym kraju za szybą posterunku granicznego na Łysej Polanie.

Potem polscy druhowie zaprosili słowackich skautów do pobliskiego ośrodka Związku Harcerstwa Polskiego na Głodówce, gdzie odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania Polakom światła z Betlejem.

Z harcerskiego ośrodka ognik wyruszył w wędrówkę po kraju, przekazywany z rąk do rąk przez harcerki i harcerzy. Jeszcze w niedzielę po południu światełko zabłyśnie w Krakowie. Na Wawelu odbierze je m.in. pierwsza grupa skautów z Ukrainy. W Kościele Mariackim odbędzie się uroczysta msza św., a na krakowskim Rynku - spotkanie opłatkowe. Tego samego dnia ogień z Betlejem zawędruje także do Częstochowy i zabłyśnie w Klasztorze Jasnogórskim.

We wtorek harcerze przekażą go prezydentowi RP oraz prymasowi Polski, a 21 grudnia także premierowi. Druhny i druhowie powędrują też ze światełkiem do marszałków Sejmu i Senatu.

Zgodnie z zasadą skautowskiej sztafety, Betlejemskie Światło Pokoju przekazane zostanie przez harcerzy z ZHP skautom z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Rosji. W związku z ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie, podkarpacka chorągiew ZHP zorganizuje specjalne spotkanie, podczas którego druhny i druhowie przekażą światełko polskim harcerzom z Ukrainy oraz tamtejszym skautom.

Co roku akcję roznoszenia po całej Europie Betlejemskiego Światła Pokoju rozpoczynają skauci z Austrii, którzy przywożą ogień z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem do swego kraju. W Katedrze Wiedeńskiej przekazują go skautom z sąsiednich krajów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)