Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do Polski
W niedzielę rano granicę Polski już po raz
szesnasty przekroczy Betlejemskie Światło Pokoju - symbol, który
harcerze Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP) przekażą następnie
m.in. prezydentowi, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu.
Betlejemskie Światło Pokoju to organizowana od blisko 20 lat akcja skautów austriackich. Jej ideą jest przekazywanie pokoju, ciepła, miłości i radości. Do akcji przyłączają się narodowe organizacje skautowe Europy, w tym - od 1991 roku - Związek Harcerstwa Polskiego.
Przesłaniem tej akcji jest - jak sama nazwa wskazuje - pokój. Nasi harcerze odbiorą światło od skautów słowackich na Łysej Polanie w Tatrach. Zanosząc je wszystkim potrzebującym, przekażą dobre słowo i kolędę - powiedziała rzeczniczka ZHP phm. Agnieszka Drogosz.
Co roku skauci austriaccy przewożą Światło z Betlejem do Katedry Wiedeńskiej, skąd odbierają je skauci z pobliskich krajów i przekazują swoim sąsiadom tak, by płomień "otoczył" całą Europę. Betlejemskie Światło Pokoju 17 grudnia przywiozą do Polski skauci słowaccy.
Światło to, podobnie jak w latach poprzednich, przekazywane z rąk do rąk przez harcerki i harcerzy dotrze do wszystkich potrzebujących rodzin, szkół, szpitali, kościołów i mediów - dodała Drogosz.
W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju będzie przekazywane pod hasłem "Jedno Światło - Jedno Przyrzeczenie", co ma być nawiązaniem do przypadającego na 2007 r. stulecia skautingu.
1 sierpnia 2007 r. o wschodzie słońca skauci na całym świecie będą odnawiać swoje przyrzeczenie. Skauting jest bowiem oparty na podstawowych prawach i wierzeniach. Są to: obowiązek wobec Boga, obowiązek wobec bliźnich oraz obowiązek wobec samego siebie - podkreśliła Drogosz.
Akcja ZHP zakończy się 23 grudnia. Wspiera ona akcję Caritas Polska - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom - która dzięki środkom zebranym ze sprzedaży wigilijnych świec Caritas pomaga potrzebującym. Jak powiedziała Drogosz, harcerze będą roznosić Betlejemskie Światło we własnych lampionach ze świecami Caritas w środku.
Skauting to ruch społeczno-pedagogiczny, którego celem jest przyczynianie się do rozwoju młodych ludzi. Został zapoczątkowany na przełomie XIX i XX w. w Anglii i w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jego prekursorem był Andrzej Małkowski uważany za twórcę harcerstwa - polskiej odmiany skautingu.