Trwa ładowanie...
d2bf3b8
15-01-2006 14:45

Betanki w Kazimierzu Dolnym się buntują

Przełożona generalna zakonu betanek w
Kazimierzu Dolnym (Lubelskie), siostra Jadwiga, nadal nie chce
podporządkować się decyzji Watykanu odwołującej ją z tej funkcji i
podporządkować się nowej przełożonej. Popiera ją część zakonnic.
Grożą im surowe kary kościelne, ale decyzje o ich zastosowaniu
dotychczas nie zapadły.

d2bf3b8
d2bf3b8

Kompetencje w tej sprawie należą do watykańskiej Kongregacji do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Nie ma nowych decyzji Kongregacji. Gdyby były, ich wykonawcą byłby metropolita lubelski - powiedział rzecznik metropolity lubelskiego, ks. Mieczysław Puzewicz.

Metropolita lubelski abp Józef Życiński skierował w minionym tygodniu list do betanek w Kazimierzu. Przypomniał w nim, że każdy kapłan, który chciałby odprawić mszę św. u nich w klasztorze, musi mieć na to zgodę biskupa. List przypomina ogólnie obowiązująca zasadę, że każdy ksiądz, który chce odprawiać mszę na terenie diecezji, musi mieć na to zgodę biskupa tej diecezji - wyjaśnił ks. Puzewicz.

Rzecznik metropolity lubelskiego dodał, że jest wyznaczony kapelan do odprawiania mszy św. dla sióstr betanek w Kazimierzu.

Mianowana przez Stolicę Apostolską nowa przełożona generalna betanek matka Barbara przebywa w domu betanek w Lublinie. W klasztorze w Kazimierzu Dolnym, który jest główną siedzibą zgromadzenia, pozostała siostra Jadwiga i popierające ją zakonnice.

d2bf3b8

Konflikt wśród betanek trwa od wielu miesięcy. Część sióstr skarżyła się na sposób kierowania zakonem przez matkę przełożoną Jadwigę. Skargi sprawiły, że do Kazimierza przybył delegat z watykańskiej Kongregacji do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Po zbadaniu sytuacji w kazimierskim klasztorze 6 sierpnia ubiegłego roku Kongregacja wydała dekret powołujący nową matkę przełożoną. Jednak siostra Jadwiga i popierające ją betanki z Kazimierza Dolnego nie uznały nowej przełożonej.

Metropolita lubelski abp Józef Życiński w listopadzie ubiegłego roku powiedział w archidiecezjalnym Radiu eR, że dekret mianujący nową przełożoną betanek był reakcją na na panujące w ich wspólnocie "dwa różne style".

"Styl pierwszy, znamienny dla sióstr, które obecnie są w Kazimierzu, pełen emocji, uczuć, egzaltacji. Z odwołaniami ich ówczesnej przełożonej do prywatnych natchnień otrzymanych od Ducha Świętego. I drugi styl sióstr, dla których autorytetem jest Ewangelia, nauczanie papieskie, poczucie obowiązku i odpowiedzialności" - cytowano słowa abp Życińskiego na stronie internetowej Radia eR.

Metropolita przestrzegał w Radiu eR, że jeśli w klasztorze w Kazimierzu dojdzie do przyjmowania nowych ślubów sióstr, spotka się to z ostrą reakcją Kościoła. Dotychczas nie ma informacji, żeby takie śluby nastąpiły.

Zgromadzenie Sióstr Rodziny Betańskiej powstało w 1930 r. Jego głównym zadaniem jest pomoc kapłanom w spełnianiu obowiązków parafialnych. Betanki m.in. prowadzą katechezę, odwiedzają chorych, pracują jako zakrystianki i organistki w kościołach. Swoje domy zakonne mają w wielu miejscach w Polsce; pracują też za granicą.

d2bf3b8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bf3b8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj