Benedykt XVI po raz pierwszy poprowadzi Drogę Krzyżową
W Wielki Piątek wieczorem Benedykt XVI po raz
pierwszy poprowadzi Drogę Krzyżową w rzymskim Koloseum. Przed rokiem jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary napisał
tekst towarzyszących Via Crucis rozważań, teraz zaś zadanie ich
przygotowania powierzył archiprezbiterowi bazyliki świętego
Piotra, arcybiskupowi Angelo Comastriemu.
13.04.2006 | aktual.: 13.04.2006 15:50
Od środy pełny tekst rozważań arcybiskupa Comastriego można kupić w księgarniach, jest on także dostępny na stronie internetowej Watykanu. Włoski hierarcha, który z racji swej funkcji jest także opiekunem grobu Jana Pawła II, w swych rozważaniach wychwala go za odwagę i - jak zauważa watykanista "Corriere della Sera" Luigi Accattoli - "zalicza go w poczet świętych, jak gdyby został już kanonizowany".
Przy dwunastej stacji Comastri pisze: "Z krzyża rodzi się nowe życie Szawła, nawrócenie Augustyna, szczęśliwe ubóstwo Franciszka z Asyżu, promieniujące dobro Wincentego a Paulo, heroizm Maksymiliana Kolbego, cudowne miłosierdzie Matki Teresy z Kalkuty, odwaga Jana Pawła II".
W tekście pada między innymi pytanie: "Dlaczego Bóg milczy?". "Milczenie Boga - odpowiada autor rozważań - jest naszą udręką i próbą dla nas. Ale jest także oczyszczeniem naszego pośpiechu, jest terapią naszej woli zemsty". Arcybiskup Comastri pisze również o dzisiejszej agresji wobec instytucji rodziny, dobrobycie, który jego zdaniem "odczłowiecza", o "ciałach sprzedawanych i kupowanych" oraz o iluzji szczęścia bez Boga.
O tym, jak mocny i pełen pasji jest język arcybiskupa Comastriego, świadczą jego słowa, które zostaną odczytane przy dziewiątej stacji: "Świat składa się z dwóch pokojów; w jednym panuje marnotrawstwo, w drugim się zdycha. W jednym umiera się z przesytu, w drugim umiera się z nędzy, w jednym jest strach przed otyłością, a w drugim wzywa się pomocy".
Sylwia Wysocka