Watykan wydał specjalny komunikat. Jest data pogrzebu Benedykta XVI
W czwartek 5 stycznia odbędzie się msza pogrzebowa Benedykta XVI pod przewodnictwem papieża Franciszka na placu Św. Piotra - poinformował w sobotę rzecznik Stolicy Apostolskiej.
Dyrektor biura prasowego Watykanu Mattteo Bruni przekazał, że msza na placu Świętego Piotra rozpocznie się 5 stycznia o godzinie 9.30.
Jak dodał rzecznik, zgodnie z życzeniem Benedykta XVI, uroczystości pogrzebowe odbędą się "pod znakiem prostoty". Pogrzeb będzie "uroczysty, ale skromny" - zaznaczył.
Nie podano żadnych szczegółów dotyczących miejsca pochówku pierwszego w dziejach emerytowanego papieża.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Benedykt XVI miał 95 lat
Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł w sobotę rano w wieku 95 lat. Duchowny od momentu swojej historycznej rezygnacji w 2013 roku mieszkał w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.
"Z bólem zawiadamiamy, że dziś o godzinie 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie zmarł Papież Emeryt Benedykt XVI" - poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.
Rzecznik Watykanu poinformował także podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami, że w środę po południu Benedykt XVI otrzymał sakrament namaszczenia chorych na zakończenie mszy odprawionej w jego domu, dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.
Pierwszy od XV wieku papież, który ustąpił
O pogorszeniu stanu zdrowia Josepha Ratzingera poinformował w środę papież Franciszek. Jak wyjaśniał podczas audiencji generalnej w Watykanie, jego poprzednik jest "bardzo chory". Następnie Franciszek udał się do niego z wizytą.
Przez dwa następne dni Watykan informował o stabilnym, ale ciężkim stanie emerytowanego papieża. Watykan poinformował, że ciało Benedykta XVI będzie wystawione w bazylice Świętego Piotra począwszy od 2 stycznia.
Benedykt XVI był 265. biskupem Rzymu i pierwszym od XV wieku papieżem, który ustąpił z funkcji głowy Kościoła. Duchowny ogłosił tę decyzję 11 lutego 2013 roku. Jak wówczas wyjaśniał - na kierowanie Kościołem nie pozwalał mu już stan zdrowia.
Źródło: PAP