Benedykt XVI: Jan Paweł II naznaczył historię świata
Benedykt XVI powiedział po światowej prapremierze filmu "Świadectwo", że Jan
Paweł II naznaczył historię Kościoła i świata w ostatniej części XX wieku i na początku trzeciego tysiąclecia.
W przemówieniu, wygłoszonym w Auli Pawła VI po uroczystej projekcji papież mówił o odwadze i "góralskim" harcie ducha swego poprzednika.
Projekcja pozwoliła nam cofnąć się myślami do późnego wieczoru 16 października 1978 roku, trzydzieści lat temu, który zapisał się w sercach wszystkich - podkreślił Benedykt XVI wspominając dzień wyboru Jana Pawła II.
Niemal o tej samej porze co dzisiaj nowy papież zwracając się do licznych wiernych zebranych na Placu świętego Piotra, powiedział: "Jeśli się pomylę, poprawcie mnie" - dodał przypominając słowa, wygłoszone wówczas przez Karola Wojtyłę około godziny 19.00 z balkonu bazyliki watykańskiej. Było to - stwierdził Benedykt XVI - pierwsze spotkanie nowo wybranego Biskupa Rzymu, przybyłego z dalekiego kraju, z Miastem i światem.
Benedykt XVI zauważył, że pontyfikat Jana Pawła II zamyka się w dwóch zdaniach. Pierwsze: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Nie lękajcie się" było wibrujące, zrobiło wrażenie na opinii publicznej, wstrząsnęło nią i pojawiało się na jego ustach wielokrotnie w ciągu nadchodzących lat; drugie - "Pozwólcie mi odejść do Pana" papież wypowiedział ledwo dosłyszalnym głosem na łożu śmierci, w momencie zakończenia długiej i owocnej ziemskiej pielgrzymki - powiedział Benedykt XVI.
Podkreślił, że te pierwsze słowa słyszało wielu, a ostatnie słowa dosłyszeli jedynie najbliżsi, wśród których był wierny sekretarz ksiądz Stanisław, obecnie arcybiskup metropolita krakowski.
Papież zwrócił uwagę na to, że film na podstawie książki kardynała Dziwisza ujawniając nieznane epizody pozwala zobaczyć ludzką prostotę, zdecydowaną odwagę, a w końcu cierpienie papieża Wojtyły, podjęte przez niego aż do końca z góralskim hartem i cierpliwością pokornego sługi Ewangelii.
Ta ciekawa filmowa opowieść dołącza do licznych publikacji na temat tego papieża, który naznaczył historię Kościoła i świata w ostatniej części XX wieku i na początku trzeciego tysiąclecia. Dzięki temu filmowi, na który składają się zarówno materiały dokumentalne, jak i rekonstrukcje narratorskie historycznych wydarzeń, widz, nie znający Jana Pawła II, ma możliwość wyczucia jego duszy i ewangelicznej pasji - dodał.
Nam, którzy go znaliśmy, film daje możność przeżycia na nowo ze wzruszeniem niektórych chwil z jego życia - wyznał Benedykt XVI.
Dodał: Oprócz tego film daje nam możliwość lepiej poznać ojczyznę papieża Wojtyły, Polskę i jej tradycje kulturalne i religijne; pozwala nam wspomnieć znane wydarzenia kościelne i społeczne oraz epizody nieznane większości.
Sylwia Wysocka