PolskaBelka udaje się z wizytą do Czech

Belka udaje się z wizytą do Czech

Premier Marek Belka jedzie w środę po
południu z dwudniowa wizytą do Czech, gdzie spotka się m.in. z
premierem Jirzim Paroubkiem i prezydentem Vaclavem Klausem.
Tematem rozmów będą m.in. współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej
oraz kwestie zwalczania międzynarodowego terroryzmu.

19.07.2005 | aktual.: 19.07.2005 21:41

Dyrektor departamentu Europy MSZ Adam Halamski powiedział we wtorek, że premierzy będą zapewne rozmawiać o umowie o współpracy w zwalczaniu przestępczości, ochronie porządku publicznego oraz współdziałaniu na terenach przygranicznych. Dodał, że strona polska zamierza pilnie doprowadzić do sfinalizowania tej umowy.

Tematem rozmowy szefów rządów będzie też integracja europejska, Traktat Konstytucyjny i budżet unijny na lata 2007-2013. Wszystkie państwa Grupy Wyszehradzkiej opowiadają się za szybkim przyjęciem planu budżetowego na ten okres, co dałoby czas na dobre przygotowanie się do wykorzystania unijnych funduszy.

Dwaj sąsiedzi z Europy Środkowej powinni porozmawiać o tym, jak zapatrują się na przyszłość integracji - powiedział Halamski. Jak dodał, prawdopodobne jest, że w Czechach referendum odbędzie się w 2006 roku razem z wyborami parlamentarnymi. Ale przy tej dynamice zdarzeń europejskich trudno cokolwiek zdecydować już w tej chwili na pewno - podkreślił.

Powiedział też, że na granicy polsko-czeskiej powinno być więcej przejść granicznych. Ustaliliśmy - we współpracy ze stroną czeską - listę takich przejść. Chodzi o to, żeby jak najczęściej dochodziło do nieskrępowanych granicą kontaktów Polaków i Czechów - dodał.

Według Halamskiego, premierzy Polski i Czech poruszą też kwestię wymiany kulturalnej i sytuacji mniejszości narodowych w obu krajach. Jak ocenił, sytuacja Polaków w Czechach jest dobra zarówno jeśli chodzi o polskie czasopisma, jak i szkolnictwo.

Jak podała w ubiegłym tygodniu czeska agencja CzTK, nie wykluczone, że czeski premier zapyta Belkę, co myśli o zaplanowanym przez niego geście pojednania wobec niemieckich antyfaszystów z przedwojennej Czechosłowacji. Po wojnie pozbawiła ona obywatelstwa i własności wszystkich Niemców mieszkających na jej terytorium, uznawszy ich za zdrajców.

Według CzTK Paroubek nie znalazł zrozumienia w tej sprawie u słowackiego premiera Mikulasza Dzurindy. Natomiast szef rządu austriackiego Wolfgang Schussel uznał ten gest za wkład w historyczne pojednanie - napisała czeska agencja.

Belka spotka się w Pradze także z wiceprzewodniczącym Izby Poselskiej czeskiego parlamentu Vojtechem Filipem i przewodniczącym Senatu Przemyslem Svobodą.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)