PolskaBelka o potrzebie wspólnej inicjatywy rządów Polski i Niemiec

Belka o potrzebie wspólnej inicjatywy rządów Polski i Niemiec

Premier Marek Belka powiedział, że rządy Polski i Niemiec powinny wyjść wspólnie z inicjatywą dotyczącą rozwiązania problemów związanych z kwestią wypędzeń i roszczeniami majątkowymi obywateli niemieckich wysuwanymi wobec Polski.

W niedzielnych obchodach 60. rocznicy Powstania Warszawskiego oprócz powstańców warszawskich i przedstawicieli polskich władz wezmą udział także kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder oraz wicepremier Wielkiej Brytanii John Prescott i sekretarz stanu USA Colin Powell.

Dziennikarze pytali w sobotę Belkę czego oczekuje od kanclerza Schroedera w związku z toczącą się dyskusją wokół problemu wypędzeń oraz roszczeń obywateli niemieckich dotyczących odszkodowań za majątek utracony na polskich Ziemiach Odzyskanych.

Myślę, że powinniśmy uczynić jakiś krok, który stanowiłby przełom w sprawie. Mamy do czynienia z jednej strony z Centrum (chodzi o pomysł Niemieckiego Związku Wypędzonych dotyczący stworzenia w Berlinie Centrum przeciw Wypędzeniom), z drugiej strony z roszczeniami. Myślę iż powinniśmy wspólnie, to znaczy rządy Polski i Niemiec, wyjść z określoną inicjatywą, która rozwiązywałaby te sprawy w sposób ostateczny - powiedział Belka.

Dodał, że podczas niedzielnej rozmowy z kanclerzem Schroederem na pewno te problemy zostaną podniesione. Być może w tej w kwestii także będę miał pewne propozycje - powiedział premier.

W Niemczech działa tzw. "Pruskie Powiernictwo", które gromadzi informacje o mieniu utraconym przez Niemców przymusowo wysiedlonych z Polski i Czech. Spółka zamierza starać się o ich zwrot bądź odszkodowanie przed polskimi sądami. W przypadku niepowodzenia zamierza zwrócić się do trybunałów międzynarodowych. Działalność spółki wywołała zaniepokojenie w polskim społeczeństwie.

Natomiast projekt budowy w Berlinie "Centrum przeciwko Wypędzeniom" forsuje od 2000 roku fundacja kierowana przez przewodniczącą Niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) Erikę Steinbach i polityka SPD Petera Glotza.

Celem inicjatorów tego projektu jest upamiętnienie losu Niemców wysiedlonych po II wojnie światowej z Europy środkowej i wschodniej. Polska i Czechy obawiają się, że Centrum może prezentować problematykę wysiedleń w sposób jednostronny pomijając kontekst historyczny oraz cierpienia innych narodów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)