Bela Tarr laureatem nagrody im. Andrzeja Wajdy
Bela Tarr węgierski reżyser m.in. filmu
"Szatańskie tango", został tegorocznym laureatem Nagrody Wolności
im. Andrzeja Wajdy. Reżyser odbierze nagrodę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, który rozpocznie się 10 lutego.
Nagroda ta od 1999 roku przyznawana jest reżyserom Europy Środkowej i Wschodniej za twórczość filmową i zaangażowanie na rzecz demokracji. 50-letni Tarr uznawany jest za jednego z najciekawszych twórców kina, a jego twórczość porównuje się z twórczością Jancso, Antonioniego i Tarkowskiego. Ukończył wydział reżyserii Wyższej Szkoły Filmowej w Budapeszcie. Od 1997 roku jest także członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.
Pierwszy amatorski, krótkometrażowy film Tarr wyreżyserował, mając 16 lat. Początkowo tematami jego filmów były problemy społeczne Węgier w latach 80., a głównymi bohaterami - ludzie z marginesu społecznego. Z czasem jednak artysta zaczął się koncentrować na problemach natury ludzkiej i samotności. Reżyser przyznaje się do inspiracji malarstwem Petera Breugla i Hieronima Boscha, a także filmami Andrieja Tarkowskiego.
Bela Tarr wypracował własny, niepowtarzalny język filmowy: pół- dokumentalna narracja, zamiłowanie do długich, czarno-białych, naturalistycznych ujęć. Najchętniej współpracuje z aktorami- amatorami.
Od 20 lat reżyser jest związany z montażystką Agnes Hranitzky, którą uznaje za współreżysera swoich filmów. Razem z węgierskim pisarzem Laszlo Krasznahorkaim napisał scenariusze do trzech filmów: "Potępiony", "Miejskie życie" i "Szatańskie tango".