Trwa ładowanie...
bejrut

Bejrut. Wybuch saletry amonowej spowodował katastrofę. Nie żyje co najmniej 100 osób

Liban. Świat jest wstrząśnięty eksplozją w Bejrucie. Powodem był wybuch saletry amonowej. Czym jest saletra amonowa?

Share
Bejrut. Wybuch saletry amonowej spowodował katastrofę. Nie żyje co najmniej 100 osób
Źródło: WP
d1se7m6

Bejrut. Czym jest saletra amonowa?

Eksplozja w Bejrucie spowodowana była wybuchem w magazynie saletry amonowej. Czym jest ta substancja, która doprowadziła do gigantycznej eksplozji? Saletra amonowa to inaczej azotan amonu. Jest najczęściej spotykana pod postacią białych lub beżowych granulek. Stosowana jest jako nawóz i jest bardzo popularna w rolnictwie. Dzięki dobrej rozpuszczalności w wodzie i higroskopijności, czyli zdolności do wchłaniania wilgoci, bardzo szybko przenika do gleby.

Jest też używana przez terrorystów. Wszystko dlatego, że przy podgrzewaniu saletra rozkłada się na podtlenek azotu i wodę, a w wysokiej temperaturze rozkłada się w sposób wybuchowy. Do takiej reakcji doszło właśnie w Bejrucie. W tej sprawie ruszyło śledztwo, które ma wyjaśnić dokładne przyczyny katastrofy.

d1se7m6

Wybuch w Bejrucie. Nie żyje co najmniej 100 osób

Wstępne ustalenia śledczych wskazują na to, że przyczyną eksplozji w Bejrucie były lata bezczynności i zaniedbań w przechowywaniu materiałów wybuchowych w porcie. Władze przekazały, że 2750 ton saletry amonowej, używanej w nawozach i bombach, przez sześć lat było przechowywane w porcie bez odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Wtorkowa eksplozja była najpotężniejszą, jaką kiedykolwiek doświadczył Liban i Bejrut. Zginęło co najmniej 100 osób, ale nie jest jeszcze znany dokładny bilans ofiar. Około 4 tys. osób zostało rannych. Gubernator Bejrutu Marwan Abboud powiedział dziennikarzom, że wybuch spowodował szkody o wartości od 3 do 5 miliardów dolarów, czyli w przeliczeniu od 11 do 18,5 miliardów złotych.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Paweł Rabiej o rozmowie z lekarzami. "To paskudna śmierć, jakbyśmy się topili"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1se7m6

Podziel się opinią

Share
d1se7m6
d1se7m6
Więcej tematów