"Będziemy sięgać do księgi pontyfikatu Jana Pawła II"
Abp Stanisław Dziwisz powiedział w
Lublinie, że Kościoł stale będzie powracać do owoców pontyfikatu
Jana Pawła II, by uczyć się z niego prawdy o Bogu i człowieku.
Metropolita krakowski przewodniczył mszy świętej na zakończenie
peregrynacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w archidiecezji
lubelskiej oraz jubileuszu 200-lecia diecezji.
W homilii abp Dziwisz przypomniał, że w niedzielę przypada 27. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.
Trudno mi o tym mówić bez wzruszenia. Po raz pierwszy będziemy przeżywać dzień 16 października bez niego. A dokładniej mówiąc z nim, ale na inny sposób. Odszedł do domu Ojca i dlatego pozostaje z nami w głębokiej duchowej komunii, której nie wyrażą żadne słowa - powiedział metropolita krakowski, były osobisty sekretarz zmarłego papieża.
Abp Dziwisz podkreślił, że nauczanie Jana Pawła II i owoce jego pontyfikatu są dziedzictwem, z którego Kościół będzie czerpał. Księga jego długiego pontyfikatu została już zamknięta i opieczętowana pieczęcią Bożej miłości. Stale powracamy i będziemy powracać do tej księgi, by uczyć się z niej prawdy o Bogu, o człowieku, o Kościele, o naszym życiu i naszym przeznaczeniu. Dziękujemy Bogu za wielki dar życia i śmierci, za dar służby i świętości sługi Bożego Jana Pawła II - powiedział.
Metropolita krakowski wzywał do nawrócenia, wprowadzenia pokoju i ładu w życie osobiste i społeczne. Nawrócenie chrześcijanina to stały proces powracania do źródeł, szukania Bożego słowa, kroczenia drogami Bożymi. Za prorokiem Izajaszem kierujemy prośbę do Pana, by nas nauczył dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami, by w naszym życiu osobistym, społecznym i narodowym zapanował ład i Boży pokój, byśmy nasze miecze przekuli na lemiesze, a nasze włócznie na sierpy. Mamy tak wiele do zrobienia na tym polu - zaznaczył abp Dziwisz.
W uroczystości na Placu Zamkowym w Lublinie uczestniczyły rzesze wiernych przybyłych z terenu całej archidiecezji. Mszę świętą koncelebrowali biskupi z Polski, m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, oraz biskupi z Ukrainy, Białorusi, Słowacji, także z Kościoła greckokatolickiego.
List z błogosławieństwem od papieża Benedykta XVI dla uczestników uroczystości przesłał wiernym sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano.
Peregrynacja, czyli wędrowanie po parafiach obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, trwa w Polsce od 1985 r. Jest to kopia obrazu Matki Boskiej z Jasnej Góry poświęcona przez papieża Piusa XII w 1957 r. W archidiecezji lubelskiej peregrynacja rozpoczęła się 18 września ubiegłego roku. Objęła 273 parafie, kaplice, szpitale, Domy Opieki Społecznej. Z archidiecezji lubelskiej obraz będzie przekazany do diecezji radomskiej.
Biskupstwo w Lublinie powstało na mocy bulli papieża Piusa VII "Quemadmodum Romanorum Pontificum" z dnia 23 września 1805 roku. Nowa diecezja obejmowała teren o powierzchni ponad 23 tys. km kwadratowych i liczyła 330 tys. ludzi. Podzielona była na 17 dekanatów i 214 parafii. W 1992 r., kiedy nastąpiła w Polsce reorganizacja struktur administracyjnych Kościoła, na mocy bulli "Totus Tuus Poloniae Populus" papieża Jana Pawła II, podniesiono diecezję lubelską do rangi archidiecezji i ustanowiono w Lublinie metropolię. Przez 200 lat istnienia diecezji pracowało w niej 11 biskupów diecezjalnych i 18 biskupów pomocniczych. Obecnie archidiecezja liczy 260 parafii w 27 dekanatach. Jedenastym rządcą archidiecezji jest od 29 czerwca 1997 r. abp Józef Życiński.