Trwa ładowanie...
d298z8f
d298z8f

Będzie strajk w fabryce Fiata w Tychach? Pracownicy są "za"

Na terenie fabryki Fiat Auto Poland w Tychach NSZZ Solidarność przeprowadziło referendum strajkowe. W głosowaniu większość załogi opowiedziała się za protestem, a to może oznaczać kłopoty dla największego przedsiębiorcy w okolicy. Jednak przedstawiciele spółki uspokajają i obiecują rozmowy ze wszystkimi związkami zawodowymi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d298z8f

W referendum wzięło udział 53 proc. pracowników, z których ponad 90 proc. zdecydowała się głosować za strajkiem. Podobnie jak w FAP, zagłosowali pracownicy kilku spółek współpracujących z Fiatem.

- Celem jest osiągnięcie porozumień zapewniających pracownikom wszystkich spółek godne i sprawiedliwe podwyżki płac – mówiła Wanda Stróżyk, przewodnicząca międzyzakładowej Solidarności FAP.

Jak poinformowali związkowcy, pogotowie strajkowe zostało ogłoszone w Fiat Auto Poland, Sistema oraz bielskim Magneti Marelli.

d298z8f

Pracownicy tych spółek, którzy w przeważającej większości opowiedzieli się za przeprowadzeniem akcji strajkowej, są w stanie zrezygnować z protestu, jeśli zarządy spółek spełnią ich żądania płacowe zgłoszone w trybie sporu zbiorowego.

- Równocześnie z ogłoszeniem pogotowia strajkowego NSZZ Solidarność wystąpiła do zarządów wszystkich spółek o natychmiastowe rozpoczęcie rokowań mających na celu rozwiązanie w drodze porozumienia płacowych sporów zbiorowych, trwających od połowy ubiegłego roku – relacjonują związkowcy.

Przedstawiciele koncernu zapowiadają, że niebawem usiądą do jednego stołu ze wszystkimi związkami zawodowymi.

- Potwierdzamy, że kolejne spotkanie w tym roku na tematy interesujące Związki Zawodowe i Pracodawcę (w tym także m.in. tematyka płac i uelastycznienie czasu pracy), odbędzie się w tym tygodniu. W FAP nie ma sporu zbiorowego w rozumieniu ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. W związku z powyższym wszelkie działania zmierzające do podejmowania wszelkiego rodzaju akcji protestacyjnych są niezgodne z prawem - komentuje Wirtualnej Polsce Bogusław Cieślar, kierownik biura prasowego Fiat Auto Poland.

d298z8f

- Pracownicy tyskiego zakładu FAP w spokoju realizują bieżące zadania produkcyjne, a wynik osiągnięty w styczniu b.r. jest lepszy od wyniku uzyskanego w styczniu ub. roku o 8,6 proc. Kierownictwo tyskiego zakładu Fiata jest odpowiedzialne za miejsca pracy, za przyszłość tyskiego zakładu, za jego dalszą modernizację i rozwój. Wypracowany przez Fiat Auto Poland zysk w kilku ostatnich latach został w całości przeznaczony na kapitał rezerwowy Spółki - dodaje Cieślar.

d298z8f

Podziel się opinią

Share
d298z8f
d298z8f
Więcej tematów