PolskaBędzie Stadion Narodowy w Warszawie

Będzie Stadion Narodowy w Warszawie

Naczelny architekt Warszawy Michał Borowski wydał zgodę na zabudowę i zagospodarowanie terenu wokół stadionu Legii. Otwiera to drogę do budowy Stadionu Narodowego, który ma powstać do 2006 r.

20.10.2004 15:50

Nowy stadion ma powstać na wschód od istniejącego, między słynną "Żyletą", trybuną zajmowaną przez najgorętszych kibiców Legii, a ul. Czerniakowską. Według wstępnych planów "Żyleta" będzie jednocześnie zachodnią trybuną nowego obiektu.

Przed nami przetarg między firmami zainteresowanymi budową stadionu. Obowiązywać będzie zasada: "Zaprojektuj, buduj". Przetarg powinien odbyć się w ciągu miesiąca - powiedział wiceprezydent Warszawy Sławomir Skrzypek podczas zorganizowanego w Pałacu Kultury i Nauki forum informacyjnego dla inwestorów.

Forum, pierwsze tego typu spotkanie w stolicy, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem firm deweloperskich z całej Europy. Do Warszawy przyjechali inwestorzy m.in. budujący nowe Wembley, twórcy Amsterdam Arena czy stadionów wybudowanych na mistrzostwa Europy w Portugalii.

Stadion Narodowy pomieści prawdopodobnie 35 tys. widzów, a więc będzie trzy razy większy od obecnego obiektu Legii. Ma to być typowo piłkarski obiekt, bez bieżni lekkoatletycznej. Będą na nim rozgrywane mecze Legii oraz reprezentacji, do czego zobowiązał się już PZPN. Obiekt będzie też gościć inne imprezy, np. koncerty rockowe, zawody promocyjne czy masowe.

Uważamy, że powinny się tu odbywać także mecze finałowe Pucharu Polski. Zamierzamy wspólnie z Ukrainą ubiegać się o organizację mistrzostw Europy w 2012 r. Jeśli ją otrzymamy, Stadion Narodowy w Warszawie będzie jedną z aren tej imprezy - powiedział podczas spotkania z inwestorami wiceprezes PZPN Eugeniusz Kolator.

Jeszcze nie wiadomo, jakie będą koszty budowy. Władze miasta szacują, że mogą wynieść od 200-240 mln zł, jeśli zostanie wybrany oszczędniejszy projekt tylko z zadaszonymi trybunami, do 400 mln zł, jeśli - wzorem Gelsenkirchen czy Cardiff - powstanie stadion z rozsuwanym dachem.

Jak zapewnił Leo Turno, prezes powołanej przez miasto spółki Biuro i Zarząd Stadionu Piłkarskiego, Warszawa jest w stanie ponieść koszty tej inwestycji.

Stadion, na którym obecnie występują piłkarze Legii, nie zostanie zburzony, lecz będzie służył jako baza treningowa. Obecna zadaszona trybuna Legii, wybudowana jeszcze przed II wojną światową, pozostanie nienaruszona, zgodnie z opinią konserwatora zabytków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)