PolskaBędzie remont Muzeum Lubelskiego na Zamku

Będzie remont Muzeum Lubelskiego na Zamku

Brama Krakowska będzie wyremontowana, a północne wzgórze, na którym stoi Zamek Lubelski, wzmocnione. W muzeum pojawią się biblioteka i letnia kawiarnia. A wejście na wieżę zamkową, czyli donżon, będzie otwarte dla wszystkich zwiedzających. Takie zmiany zakłada planowany remont Muzeum Lubelskiego na Zamku.

05.03.2010 | aktual.: 08.03.2010 10:08

Prace mają się rozpocząć w maju. - Otrzymaliśmy pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego i przygotowujemy przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy robót - powiedział w czwartek Ryszard Kuźniar, z-ca dyr. ds. marketingu Muzeum Lubelskiego.

Całość jest warta 14 mln zł, z czego 70% będzie pochodzić z funduszy unijnych, zaś reszta ze środków własnych. Zapewni je Urząd Marszałkowski, który sprawuje nadzór nad Muzeum Lubelskim. Wszystkie pozwolenia budowlane na remont są już zapewnione. - Wydaliśmy je jeszcze w ubiegłym roku. Jeśli muzeum ma zapewnione środki, to może śmiało przystępować do prac - stwierdził Dariusz Kopciowski, z-ca wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Najbardziej spektakularnym zadaniem, do jakiego przymierza się muzeum, jest remont donżonu, czyli wieży zamkowej wybudowanej w XIII wieku.

- Wymienimy stolarkę okienną, instalację elektryczną, a na ostatnim piętrze powstanie taras widokowy dostępny dla wszystkich - zapowiedział dyr. Ryszard Kuźniar.

W tej chwili stan techniczny baszty nie pozwala na wpuszczenie tam wycieczek.

Na dziedzińcu Zamku pojawi się letnia kawiarenka, a wewnątrz powstanie skomputeryzowana biblioteka. W planach jest zwiększenie miejsc dla zbiorów muzealnych. Zabezpieczone zostaną pozostałości tzw. baszty żydowskiej, które znajdują się na północnej stronie wzgórza zamkowego.

- Przetarg na wykonawcę wszystkich prac ogłosimy w połowie marca - usłyszeliśmy od dyrekcji muzeum.

W planach jest też konserwacja Bramy Krakowskiej i wymiana jej dachu. W końcu górna część zabytku zostanie pokryta jednolitą warstwą, a na iglicę wróci królewski monogram Stanisława Augusta Poniatowskego, który został zdjęty przed dwoma laty.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)