PolskaBędzie polsko-rosyjski konflikt o pomnik?

Będzie polsko-rosyjski konflikt o pomnik?

Pomnik "czterech śpiących" nie wróci już na warszawską Pragę? Przeciwnicy monumentu chcą odesłać go na śmietnik historii. Aby to zrobić planują podważyć polsko-rosyjską umowę sprzed 18 lat - informuje "Życie Warszawy".

Będzie polsko-rosyjski konflikt o pomnik?
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Hrechorowicz

Jak argumentuje po­wsta­niec, żoł­nierz AK, do­ku­men­ta­li­sta Hu­bert Kos­sow­ski z za­wią­za­ne­go nie­daw­no ko­mi­te­tu "Nie dla Czte­rech Śpią­cych", porozumienie rządu pol­skiego pod­pi­sa­ne z Fe­de­racją Ro­syj­ską w 1994 r. zo­sta­ło pod­jęte na pod­sta­wie wa­dli­wych prze­sła­nek.

Zgodnie z umową rząd Pol­ski ma obo­wią­zek dbać m.in. o usta­wio­ny w 1945 r. po­mnik Pol­sko­-Ra­dziec­kie­go Bra­ter­stwa Bro­ni. Jednak, zdaniem Kossowskiego, pomnik nie pasuje do idei porozumienia. - Cho­dzi­ło o za­cho­wa­nie po­mni­ków pa­mię­ci zwią­za­nych z miej­scem bi­tew, re­pre­sji i eg­ze­ku­cji oraz po­chów­kiem żoł­nie­rzy. A to jest tyl­ko apo­te­oza idei bra­ter­stwa mię­dzy żoł­nie­rza­mi, w do­dat­ku fik­cyj­nej - oce­nia Kos­sow­ski w "Życiu Warszawy".

Z apelem do Rady Warszawy zamierzają wystąpić: Fundacja Wolność i Demokracja, Świa­to­wy Zwią­zek Żoł­nie­rzy AK, Ko­mi­tet Ka­tyń­ski, Wspól­no­ta Miesz­ka­nio­wa ul. Tar­go­wej oraz Po­ro­zu­mie­nie Or­ga­ni­za­cji Kom­ba­tanc­kich i Nie­pod­le­gło­ścio­wych.

Przeciwnicy pomnika dowodzą, że wydawanie miliona złotych na jego renowację w wa­run­kach kry­zy­su i ko­niecz­no­ści oszczę­dza­nia to "ab­surd oraz roz­rzut­ność". - Będziemy starali się także wykazać, że decyzja o zdjęciu, a następnie o renowacji i restytucji pomnika została podjęta na podstawie wadliwej podstawy prawnej - zapowiada prezes Fundacji Wolność i Demokracja, Tomasz Pisula. Proponuje on, aby postument umieścić w muzeum, np. w Galerii Sztuki Socrealizmu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Stołeczni urzędnicy twierdzą jednak, że szanse na zmianę decyzji ws. monumentu są małe. - Nikt nie bę­dzie się wda­wał w pol­sko­-ro­syj­ską wo­jen­kę to te­mat de­li­kat­ny i kon­flikt mu­ro­wa­ny - powiedzieli "Życiu Warszawy"

Pomnik odsłonięto jesienią 1945 r. przed siedzibą centralnych władz państwowych, która mieściła się wówczas w dawnym budynku Dyrekcji Kolei Państwowych. Był to pierwszy pomnik, jaki ustawiono w Warszawie po II wojnie światowej. Napis na cokole pomnika, w języku polskim i rosyjskim, brzmi: "Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego. Pomnik ten wznieśli mieszkańcy Warszawy 1945 r."

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (558)