PolskaBędzie ekshumacja zwłok gen. Sikorskiego?

Będzie ekshumacja zwłok gen. Sikorskiego?

Grupa warszawskich naukowców skupiona w Towarzystwie Miłośników Historii zabiega o ekshumację zwłok gen. Władysława Sikorskiego i poddanie jego czaszki badaniu tomografii komputerowej - dowiedział się serwis informacyjny tvp.info. Celem tych działań ma być ustalenie, czy gen. Sikorski zginął wskutek katastrofy lotniczej, czy strzału w głowę. O swojej inicjatywie powiadomili już prezydenta RP, prokuratora generalnego, IPN, a nawet kard. Stanisława Dziwisza.

Będzie ekshumacja zwłok gen. Sikorskiego?
Źródło zdjęć: © PAP/CAF

Decyzję o tym, by zająć się kulisami śmierci gen. Sikorskiego kilku członków Towarzystwa Miłośników Historii podjęło przed rokiem, podczas jednej z konferencji poświęconej temu zagadnieniu - mówi prezes Towarzystwie Miłośników Historii prof. Andrzej Rachuba. O śmierci gen. Sikorskiego wiadomo zbyt mało - dodaje.

Były szef polskiego rządu na emigracji zginął w Gibraltarze 4 lipca 1943 r., czyli niemal dokładnie 65 lat temu. Oficjalnie przyczyną śmierci był wypadek lotniczy: Liberator z generałem na pokładzie wpadł morza w 16 sekund po stracie. W tę wersję nie wierzy jednak wielu ekspertów.

Z analiz prof. Jerzego Maryniaka z Politechniki Warszawskiej wynika, że samolot był sprawny przez cały okres lotu i nie uległ wypadkowi, tylko po prostu wodował. Podobny wniosek płynie z brytyjskich ekspertyz samolotu. Są one całkowicie sprzeczne z zeznaniami jedynego ocalałego uczestnika wypadku, pilota Eduarda Prchala - mówi w rozmowie tvp.info dr Tadeusz Kisielewski, autor bestsellera "Zamach. Tropem zabójców generała Sikorskiego" i kilku innych książek poświęconych tej sprawie.

Zdaniem niektórych badaczy, generał zginął od strzału w głowę. Tę tezę potwierdzałyby wstępne oględziny zwłok, których dokonano tuż po katastrofie. Ciała Władysława Sikorskiemu nigdy nie poddano jednak badaniu lekarskiemu z prawdziwego zdarzenia, nawet w 1993 r., gdy jego ciało przeniesiono z cmentarza polskich lotników w Newark o Katedry na Wawelu.

Badanie czaszki tomografem komputerowym pozwoliłoby znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań. Bez tego badania trudno pójść do przodu w dyskusjach nad okolicznościami śmierci Sikorskiego - mówi prof. Marian Marek Drozdowski z Towarzystwa Miłośników Historii.

Członkowie Towarzystwa uzyskali już wstępną zgodę kard. Stanisława Dziwisza, opiekuna grobów w Katedrze na Wawelu, na otwarcie trumny Sikorskiego. O swojej inicjatywie powiadomili prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Skierowali też zawiadomienie o możliwości popełnienia zbrodni wojennej do prokuratora generalnego. Ten przekazał sprawę do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie. Komisja odmówiła wszczęcia śledztwa pisząc, że "w dotychczasowych badaniach historycznych wysuwano różne hipotezy dotyczące tej katastrofy, również te zakładające zaplanowany zamach, jednakże nie zabrano wystarczający dowodów potwierdzających takie założenia". Towarzystwo Miłośników Historii złożyło do sądu zażalenie na tę decyzję. Rozprawa przed warszawskim sądem ma się odbyć w poniedziałek.

Naszym celem jest jedynie ustalenie, w jaki sposób zginął gen. Sikorski. Sprawców ewentualnego zamachu już pewnie nie uda nam się znaleźć, szczególnie że brytyjskie akta sprawy gen. Sikorskiego zostaną odtajnione dopiero w 2050 r. - twierdzi prof. Rachuba.

Na śmierci gen. Sikorskiego mogło zależeć Niemcom, pośrednio Brytyjczykom (utrudniał im porozumienie ze Stalinem), ale przede wszystkim Sowietom (Sikorski zażądał śledztwa Międzynarodowego Czerwonego Krzyża sprawie Katynia).

W dniu katastrofy na tym samym lotnisku, z którego startował Liberator Sikorskiego, miał znajdować się też samolot ambasadora ZSRR w Londynie Iwana Majskiego. Według jednej z hipotez, właśnie z tego samolotu przedostali się do Liberatora zamachowcy.

Jeśli chodzi o inspiratorów zamachu na Sikorskiego, kilkadziesiąt poszlak wskazuje na Kreml. Jednak kto stał za śmiercią na generała, nie jestem w stanie przesądzić - uważa dr Tadeusz Kisielewski.

Wiktor Ferfecki

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)