Będą wybierać najdłuższy warkocz w Polsce
W niedzielę w Poznaniu już po raz 16. odbędzie się festyn "Warkocz Magdaleny". Jego największą atrakcją będzie, jak co roku, konkurs na najdłuższy warkocz.
To już tradycja, co roku w okolicach 22 lipca, kiedy przypada dzień św. Marii Magdaleny, na dziedzińcu Urzędu Miasta przy placu Kolegiackim odbywa się festyn "Warkocz Magdaleny". Tegoroczna impreza rozpocznie się w niedzielę, 20 lipca o godz. 12.30 od mszy świętej w Farze, której patronuje m.in. św. Maria Magdalena.
Po niej wszyscy uczestnicy w towarzystwie orkiestry dętej przejdą na dziedziniec Urzędu Miasta, gdzie około godz. 14.00 rozpocznie się festyn. W programie występy zespołów muzycznych ze Śremu, quizy dla dzieci i zawody sportowe. Największe emocje budzi jednak tradycyjny już konkurs na najdłuższy warkocz.
- Nasz konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem, w ubiegłym roku wystartowało w nim 150 pań i dziewcząt – mówi Grzegorz Celiński, jeden z organizatorów. – Ma już nawet charakter międzynarodowy, bo zdarzają się uczestniczki spoza granic naszego kraju - dodaje.
Przed rokiem konkurs wygrała Iwona Pufahl, której warkocz miał 161,5 cm długości. Aby osiągnąć taki wynik pani Iwona nie ścinała włosów przez 25 lat. Zgłoszenia na konkurs będą przyjmowane w godzinach od 14.00 do 15.30, a wyniki poznamy około godz. 16.20. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu będą czuwać przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych oraz Okręgowego Urzędu Miar.
Konkurs na najdłuższy warkocz adresowany jest raczej do pań. Panowie mogą za to zmierzyć się w konkursie dmuchania w piszczałkę organową. Wygrywa ten, kto na jednym wydechu będzie najdłużej wydawał z niej dźwięki.
- Rekord wynosi 17,5 sekundy, ale co ciekawe najlepsi w tej konkurencji okazują się nie muzycy, ale budowlańcy – zdradza Grzegorz Celiński.
Festynowi będą towarzyszyć loterie fantowe, w których będzie można wygrać m.in. wycieczkę do Rzymu. „Warkocz Magdaleny” to także jedyna okazja w roku, aby zwiedzić niedostępne na co dzień zakamarki poznańskiej Fary – m.in. podziemia i poddasze. W tym roku będzie też można obejrzeć wystawę pamiątek, a wśród nich m.in. złoty krzyż podarowany Farze przez papieża Pawła VI i... palec z Pomnika Wdzięczności zburzonego przez Niemców w październiku 1939 r.
Festyn zakończy się około godz. 19.00.