Będą pogrzeby nienarodzonych dzieci
Rodzice, których dzieci urodziły się
martwe, będą mogli je pochować. Zmianę w prawie wprowadzi już w
listopadzie minister zdrowia - pisze gazeta "Metro".
Iwona Zielińska z Warszawy w zeszłym roku dowiedziała się, że będzie mieć dziecko. Do szóstego tygodnia wszystko było w porządku, nic nie mąciło radości rodziców. Potem zaczęły się komplikacje. Lekarze stwierdzili, że płód jest martwy.
Martwe ciało dziecka rodzice musieli zostawić w szpitalu. Takie jest obowiązujące prawo. Chcieliśmy zrobić dziecku pogrzeb, ale nie udało się - mówi Jan Zieliński, mąż Iwony. To był dla nas szok. Lekarze mówili, że to tylko zespół tkanek. Rodzice dowiedzieli się, że ich dziecko zostało wtopione w kostkę parafinową i posłużyło badaniom histopatologicznym. Służą one ustalaniu przyczyn śmierci płodu.
To było nieludzkie. Przecież to też już był człowiek - pani Iwona nie może opanować złości i rozpaczy.
Niestety, takie sytuacje w polskich szpitalach zdarzają się bardzo często. Według danych Instytutu Matki i Dziecka rocznie rodzi się u nas ponad 2 tys. martwych dzieci. Statystyki nie obejmują jednak tych, które urodziły się przed szóstym miesiącem ciąży. Nikt nie spisuje ich aktów zgonu, a szpitale nie wydają ciał rodzicom. Z szacunków lekarzy wynika, że takich przypadków może być kilka tysięcy rocznie.
Traktowane są jak szpitalne odpady. Najczęściej je utylizujemy i spalamy- przyznaje pracownik jednej z porodówek. Teraz to szpital decyduje, co się dzieje z martwym płodem - potwierdza Paweł Trzciński, rzecznik resortu zdrowia.
W listopadzie to się zmieni. Z nowych przepisów, które przygotowało ministerstwo, wynika, że akty zgonu płodu oraz ich ciała będą wydawane rodzicom, niezależnie od czasu trwania ciąży. Będą mogli liczyć także na zasiłek pogrzebowy od państwa - ok. 5 tys. zł. (PAP)