Trwa ładowanie...
d1ahbys

Będą kolejne blokady na "ósemce". Utrudnienia potrwają nawet tydzień

Na koniec marca zapowiadana jest seria protestów, które zablokują drogę krajową nr 8. Ich organizatorzy utrzymują, że jest to odpowiedź na nierokującą nadziei decyzję ministra infrastruktury w sprawie budowy drogi S8 na odcinku Wrocław-granica państwa.
Share
Będą kolejne blokady na "ósemce". Utrudnienia potrwają nawet tydzień
Źródło: PAP, Fot: Maciej Kulczyński
d1ahbys

Protestujący, którzy domagają się budowy drogi ekspresowej S8 od Wrocławia do granicy polsko-czeskiej, zapowiadają protesty, które zablokują ruch na krajowej „ósemce”. Wcześniej podobna akcja miała miejsce 19 grudnia 2014 r., kiedy zablokowano DK8 w dziewięciu punktach na terenie Dolnego Śląska. Protest ten wpłynął na przedstawicieli samorządów i parlamentarzystów, którzy poparli projekt budowy drogi ekspresowej, będącej odciążeniem dla „ósemki”.

Jako główny argument za budową S8 na odcinku Wrocław-granica państwa przytaczany był fakt, że DK8 na tym fragmencie jest nieprzystosowana do tak dużego ruchu, jaki na niej panuje. W związku z tym podróż „ósemką” jest po prostu niebezpieczna, a protestujący nazywali tę trasę „drogą śmierci”.

Pojawiła się realna szansa na budowę proponowanego odcinka S8 w związku z prowadzonymi przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju konsultacjami społecznymi nad kształtem Programu Budowy Dróg Krajowych w latach 2014-2023.

d1ahbys

Ministerstwo do projektu jednak odniosło się dosyć sceptycznie. - Część ze zgłoszonych uwag dotyczących wpisania do programu nowych inwestycji, m.in. z uwagi na silne poparcie społeczne, będzie dalej analizowana. Wśród tej grupy znalazły się wnioski o realizację zadania polegającego na budowie S8 Wrocław – granica państwa. Inwestycja ta nie jest jednak zapisana w dokumentach strategicznych, które byłe brane pod uwagę podczas prac nad programem. W pierwszej kolejności analizie podlega zakres rzeczowy inwestycji oraz koszt jej realizacji – mówił Wirtualnej Polsce Paweł Popa, rzecznik MIR.

Takie stanowisko ministerstwa nie usatysfakcjonowało organizatorów grudniowych protestów i zapowiedzieli oni kolejne blokady DK8 na terenie Dolnego Śląska jeszcze pod koniec marca. Nie będą one już jednak trwały jeden dzień, a będą co najmniej pięciodniowe.

- Obecnie blokady odbędą się na „ósemce” na pewno w Kobierzycach (23 marca), Boguszynie (24 marca), Bardzie (25 marca), Dusznikach-Zdroju (26 marca) i Ząbkowicach Śląskich (27 marca) – informuje Wirtualną Polskę jeden z organizatorów protestu, Marcin Kożuchowski. Lista ta może jednak powiększyć się o kilka kolejnych miejscowości.

Grudniowe protesty nie spowodowały większych utrudnień na drogach, trwały łącznie około czterech godzin, a blokujący co 10-15 minut puszczali ruch aut na DK8. Teraz, jak zapowiada Marcin Kożuchowski, blokady będą dłuższe, a kierowcy będą przepuszczani rzadziej.

Pod koniec marca szykują się zatem niemałe utrudnienia dla podróżujących zarówno „ósemką”, jak i innymi pobliskimi drogami. Czy protesty wpłyną jednak na decyzję ministerstwa - czas pokaże.

Michał Dzierżak, Wirtualna Polska

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1ahbys

Podziel się opinią

Share
d1ahbys
d1ahbys
Więcej tematów