PolskaBędą kładki przez Wisłę

Będą kładki przez Wisłę


Już w przyszłym roku rozpocznie się w Krakowie budowa kładek pieszo-rowerowych przez Wisłę. Umożliwią one przeprawę przez rzekę z ulicy Mostowej na Brodzińskiego oraz z ul. Bernardyńskiej do "Mangghi".

Będą kładki przez Wisłę

08.03.2006 | aktual.: 08.03.2006 09:10

Ogłoszą konkurs

Jak poinformował nas Andrzej Wyżykowski, główny architekt miasta, magistrat w połowie marca ogłosi konkurs na projekt trzech kładek pieszo-rowerowych na Wiśle. Informacje pojawią się m.in. na stronach internetowych urzędu.

- Za najważniejsze uważamy dwie lokalizacje: Kazimierz - Podgórze łączący ul. Mostową z Brodzińskiego oraz Kazimierz - Dębniki łączący ul. Bernardyńską z Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" - wyjaśnia profesor.

- Najlepsze projekty kładek zostaną zrealizowane. Trzeci konkursowy projekt ma dotyczyć kładki wokolicach ujścia Wilgi. Szybkiej realizacji jednak się nie doczeka. Na razie projekt ma posłużyć za głos w dyskusji nad budową kładki. Oczywiście autorzy projektu będą musieli wykazać się wyczuciem miejsca i estetyki. Kładki nie mogą ingerować w krajobraz miasta.

- Sądzę, że konkurs uda się rozstrzygnąć wciągu kilku miesięcy, potem trzeba będzie ogłosić przetarg na realizację ipo załatwieniu wszystkich formalności przystąpić do budowy - dodaje Andrzej Wyżykowski. - Liczę, że nastąpi to wprzyszłym roku. Najważniejsze, że jest decyzja prezydenta aby budować. Przedsięwzięcie ma pilotować Zarząd Dróg i Komunikacji.

Studenci już projektują

Okazuje się, że nad projektami kładek już zastanawiają się studenci wydziałów architektury Politechniki Krakowskiej, Akademii Sztuk Pięknych i Wyższej Szkoły im. A. Frycza Modrzewskiego. Stowarzyszenie Architektów Polskich zaprosiło studentów do konkursu Via Europa, na koncepcje zagospodarowania terenów trasy rekreacyjno-edukacyjnej, łączącej klasztor Ojców Benedyktynów w Tyńcu z klasztorem Ojców Cystersów w Mogile. W koncepcjach tych mają znaleźć się właśnie projekty czterech kładek przez Wisłę dla pieszych i rowerzystów. Ich lokalizacje pokrywają się z planami urzędu miasta.

Czyli: pierwsza w miejscu nieistniejącego mostu Franciszka Józefa; druga łącząca ulicę Bernardyńską z Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" i na Salwatorze, w okolicy klasztoru Norbertanek i na wysokości ujścia Wilgi. Studenci mają czas do 8 maja. Gotowe prace można będzie zobaczyć na wystawie pokonkursowej 16 maja.

Anna Agaciak

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)