PolskaBędą dwa projekty PO ws. in vitro?

Będą dwa projekty PO ws. in vitro?

- Jeżeli w klubie Platformy Obywatelskiej nie dojdzie do porozumienia w sprawie in vitro, to wówczas będą dwa projekty ustaw - poinformowała posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska, która kieruje zespołem klubu ds. projektu ustawy bioetycznej.
Autorem drugiego projektu jest poseł PO Jarosław Gowin.

13.07.2009 | aktual.: 13.07.2009 12:24

- W tym tygodniu kończymy prace nad naszymi projektami. Będą złożone do prezydium klubu, po wakacjach debata w klubie i jeżeli w klubie nie dojdziemy do porozumienia, dwa projekty wychodzą z Platformy - powiedziała Kidawa-Błońska w TVP Info.

W projekcie Gowina zapisano, że in vitro ma być dostępne tylko dla małżeństw; zakłada się w nim możliwość utworzenia tylko dwóch zarodków, które muszą być implantowane matce; gamety użyte do stworzenia zarodka będą mogły pochodzić wyłącznie od małżeństwa, które uczestniczy w procedurze in vitro (wyklucza to możliwość pobierania nasienia i żeńskich komórek rozrodczych od osób trzecich). Zakłada również prawną ochronę embrionów, zakaz handlu i nieodpłatnego przekazywania innym osobom zarodków i gamet, a także zakaz selekcjonowania zarodków.

Gowin opowiada się przeciw mrożeniu zarodków, jest też za tym, by te zarodki, z których rodzice z jakichś powodów, np. zdrowotnych, rezygnują, przeznaczone były do adopcji.

Nad propozycjami Gowina pracował zespół pod kierownictwem Kidawy-Błońskiej. W propozycjach przygotowanych przez ten zespół uwzględniono m.in. możliwość tworzenia zarodków nadliczbowych i mrożenia ich, czemu sprzeciwia się Gowin. Przewidziano też prawo do zapłodnienia in vitro dla par, które nie są małżeństwem.

Do sejmu trafiły już projekty całkowicie zakazujące zapłodnienia in vitro: obywatelski komitetu "Contra In vitro" oraz poselski Bolesława Piechy (PiS). Projekt przewidujący refundację in vitro złożyła b. posłanka, obecnie eurodeputowana Joanna Senyszyn (Lewica).

Polska podpisała, ale nie ratyfikowała, Konwencję Bioetyczną Rady Europy z 1997 roku. Konwencja stanowi próbę określenia podstawowych praw związanych z postępem biologii i medycyny. Do najważniejszych zasad tam zawartych należy nakaz poszanowania integralności i godności każdej osoby oraz respektowania jej interesu i dobra jako przeważających nad interesem społeczeństwa i nauki.

Konwencja zakazuje m.in. praktyk eugenicznych, zwłaszcza selekcji płci, a także badań na embrionach in vitro, zabrania też tworzenia embrionów ludzkich dla celów naukowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)