Trwa ładowanie...

Będą biegać po schodach najwyższego budynku w Poznaniu

24 października w Poznaniu odbędzie się nietypowy bieg. Zawodnicy zmierzą się w wyścigu po schodach Collegium Altum - najwyższego budynku w Poznaniu. Biegacze będą musieli pokonać aż 392 stopnie.

Będą biegać po schodach najwyższego budynku w PoznaniuŹródło: wikipedia.org, fot: Leinad
d3873f5
d3873f5

Większość z nas unika wchodzenia po schodach, wszędzie, gdzie to możliwe korzystając z wind lub ruchomych schodów. A tymczasem wchodzenie po schodach to wysiłek fizyczny, który sprzyja naszej kondycji, zwłaszcza, jeśli jesteśmy sportowcami.

- Większość biegaczy trenuje bardzo monotonnie, po prostu biegając w kółko po wybranej trasie, a bieganie po schodach to nie tylko urozmaicenie, ale też świetny test wytrzymałości oddechowej – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Przemysław Walewski, znany poznański biegacz i pomysłodawca biegu po schodach Collegium Altum.

Budynek należący do Uniwersytetu Ekonomicznego to najwyższy wieżowiec w Poznaniu. Aby dostać się na jego szczyt, biegacze będą musieli pokonać aż 392 stopnie. Pomysłowi przyklasnęły władze Uniwersytetu Ekonomicznego z rektorem prof. Marianem Gorynią na czele, który na co dzień jest zapalonym biegaczem. Impreza będzie jednocześnie oryginalnym elementem obchodów 90-lecia istnienia uczelni.

d3873f5

Takie biegi po schodach nie są niczym nowym, od lat odbywają się w miastach na całym świecie. Są zawodnicy, którzy wyspecjalizowali się właśnie w tego rodzaju biegach.

- Polacy Piotr Łobodziński i Dominika Wiśniewska-Ulfik to ścisła światowa czołówka – opowiada Walewski. – Specyfika tych biegów polega na tym, że o zwycięstwie decydują dosłownie ułamki sekund. W niedawnym biegu na szczyt na 49. piętro Sky Tower we Wrocławiu różnica między pierwszym a ósmym zawodnikiem nie przekroczyła trzech sekund – dodaje.

Bieg ma się odbyć 24 października (być może zostanie przełożony na dzień późniejszy) o godz. 10 w budynku Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Powstańców Wielkopolskich 16. Aby nie zrobić zbyt dużego tłoku na schodach, zawodnicy będą startować w 15-sekundowych odstępach.

Aby wziąć udział w biegu, należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie: https://plus-timing.pl/zgloszenia/bieg_po_schodach-collegium-altum-poznan-2015/txt_zgloszenia_form.php.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3873f5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3873f5
Więcej tematów