PolskaBecikowe łączy partie

Becikowe łączy partie

Niewiele jest inicjatyw, które mogą połączyć polityków lewicy i prawicy. W Wielkopolsce pomysł na wypłacanie przez samorządy becikowego wspierają wspólnie SdPl, LPR, SLD i PiS.

Becikowe łączy partie

Becikowe to jednorazowa zapomoga na dziecko. W obliczu niżu demograficznego coraz więcej miast w Polsce zastanawia się nad materialnym wsparciem kobiet, które zdecydują się urodzić. Becikowe to także temat polityczny. Do jego wprowadzenia nawołują członkowie LPR i PiS. Teraz zaczęła wtórować im lewica.

Socjalliga

1000 zł – według Socjaldemokracji Polskiej taka właśnie kwota powinna być w Lesznie wypłacana rodzicom za drugie i każde kolejne nowo narodzone, bądź adoptowane dziecko. SdPl popiera propozycję LPR Ligi Mieszkańców Leszna. – Wspólnie dokonaliśmy jednak pewnych modyfikacji – wyjaśnia Rufin Sokołowski, lider lokalnych struktur SdPl. – Fundusz, z którego wypłacane będą pieniądze, stanowić ma „pomnik” dla zmarłego Jana Pawła II.

Z pomysłem wprowadzenia w mieście becikowego wystąpił na początku roku radny Piotr Kois. Przekonywał, że miasto powinno wypłacać pomoc za każde nowo narodzone oraz przysposobione dziecko. Pieniądze miały przyczynić się do zahamowania spadającego przyrostu naturalnego. Pomysł LML nie trafił jednak do porządku obrad Rady Miejskiej, bo taką szansę mają wyłącznie projekty zgłoszone przez minimum trzech radnych, a Liga ma tylko jednego reprezentanta. Teraz LML znalazło niespodziewanego sojusznika w partii z lewej strony i projekt prawdopodobnie znajdzie się w programie najbliższej sesji.

– Problem leży nam na sercu. Jeśli bowiem przyrost naturalny w Polsce nadal będzie spadał, wkrótce możemy zostać zmuszeni do sprowadzania siły roboczej z Azji – przekonuje Sokołowski.

Hojna prawica

W Poznaniu radni PiS nie ustają w wysiłkach, by wprowadzić do porządku obrad własny projekt becikowego. Wszystko wskazuje na to, że otrzymają poparcie. Ekspertyza prawna ubiegłorocznego projektu PiS wykazała, że może on naruszać przepisy konstytucyjne. Ponieważ istniało niebezpieczeństwo uchylenia przez wojewodę, projekt nie trafił na sesję Rady Miasta. W przekonaniu radnych PiS projekt spełnia jednak wymagania formalne. – Przygotowujemy opinię niezależnego radcy prawnego – wyjaśnia radny Jan Filip Libicki. – powinna być ona dla nas pozytywna. Projekt PiS, który ma być rozpatrywany w przyszłym tygodniu poprze Tymoteusz Jacyna-Onyszkiewicz, radny LPR. Uważa, że potrzebna jest długoterminowa pomoc dla matek.

Przyznania zapomogi matkom chce także lewica. Politycy SLD i SdPl nie widzą przeszkód, by poprzeć pomysł radnych prawicy. – To przejaw dojrzałości politycznej – ocenia porozumienie leszczyńskich radnych w sprawie becikowego Sylwia Pusz, szefowa SdPl w Wielkopolsce. – Jeżeli pomysł jest dobry, należy go poprzeć bez względu na to, jaka partia jest jego autorem. Projekt może liczyć w Poz- naniu także na przychylność radnych klubu SLD. – Poprzemy wniosek, jeżeli będzie ok- reślał kryteria przyznawania zapomogi – deklaruje radna Alina Bittner, która proponuje m.in., by beneficjentów rozliczać na podstawie rachunków sklepowych.

Świadczenia zachętą

Wprowadzenia becikowego, przynajmniej w najbliższej przyszłości, nie przewidują władze Ostrowa Wlkp. Spadek liczby urodzeń jest tam aż nadto widoczny. Mimo to prezydent Jerzy Świątek jest zdania, że kuszenie potencjalnych rodziców zasiłkiem z tytułu urodzenia dziecka mijałoby się z celem. Sprawa becikowego nie była też, jak do tej pory, poruszana podczas sesji Rady Miejskiej.

W Kaliszu za wypłacaniem przez samorząd becikowego opowiedział się radny prawicy Kazimierz Fedorów. – Powinniśmy zastanowić się nad tym co zrobić, aby zahamować zmniejszanie liczby mieszkańców – stwierdził radny i zaproponował, by miasto przeznaczyło w swoim budżecie pieniądze na wyprawki dla kobiet, które urodzą dziecko. Pomysł nie doczekał się jednak realizacji.

SLD i LPR razem

Wspólne projekty łączyły już w przeszłości leszczyńskich polityków lewicy i prawicy. W ubiegłym roku prezydent miasta, Tomasz Malepszy (SLD), objął honorowym patronatem szkolny konkurs Młodzieży Wszechpolskiej o Romanie Dmowskim. W nagrodę zwycięzców zabierał na wycieczkę europoseł LPR, Maciej Giertych. Prezydent Malepszy z miejskich pieniędzy zakupił piłki i udostępnił salę na turniej piłki nożnej, organizowany przez młodzieżówkę LPR.

Marcin ROGOZIŃSKI, Łukasz ZALESIŃSKI, CZGP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)