Trwa ładowanie...
dgmf7ck

Beata Szydło popełniła gafę dyplomatyczną? Marek Migalski zauważył błąd premier

Po publikacji sondaży exit-poll wyników wyborów prezydenckich we Francji z całego świata popłynęły gratulacje dla Emanuela Macrona. Polskie władze jednak z tym zwlekały. A gdy już premier Beata Szydło pogratulowała na Twitterze zwycięstwa nowemu prezydentowi, to według Marka Migalskiego zaliczyła małą wpadkę dyplomatyczną. Natomiast w oficjalnych gratulacjach premier napisała, że liczy na konsultacje międzyrządowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Beata Szydło popełniła gafę dyplomatyczną? Marek Migalski zauważył błąd premier
(Reuters)
dgmf7ck

Premier napisała na Twitterze, że gratuluje Francuzom wyboru i już dzisiaj zaprasza nowego prezydenta Francji do Polski.

Właśnie ten błąd postanowił wytknąć Beacie Szydło politolog i były europoseł startujący do Parlamentu Europejskiego z list PiS-u Marek Migalski. Uznał, że to nietakt dyplomatyczny, ponieważ zgodnie z zasadami dyplomacji premier nie zaprasza prezydenta.

Zgodnie z zasadami, twierdzi Migalski, relacje z innymi państwami odbywają się na tym samym szczeblu, czyli to prezydent jako pierwsza osoba w państwie zaprasza prezydenta innego kraju, ponieważ obaj mają taką samą rangę. Natomiast premier zaprasza premiera, a ministrowie w rządzie swoich odpowiedników w innych państwach.

dgmf7ck

Oficjalne gratulacje Emanuelowi Macronowi złożył też Andrzej Duda. Prezydent napisał w depeszy, że liczy na spotkanie w najbliższym czasie. Jego celem ma być podjęcie dialogu na temat przyszłości wspólnej Europy, "zbudowanej na zasadach wzajemnego szacunku równych państw i wolnych narodów".

Oficjalne gratulacje Beaty Szydło

Rzecznik rządu Rafał Bochenek zamieścił na Twitterze oficjalne gratulacje Beaty Szydło dla prezydenta elekta. Premier wyraziła nadzieję, że prezydentura Emanuela Macrona przyniesie nowe relacje w stosunkach polsko-francuskich.

W oficjalnych gratulacjach nie pojawia się zaproszenie do Polski. Premier napisała tylko, że liczy na konsultacje międzyrządowe.

dgmf7ck

"Okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć, przeciwdziałania potencjalnym problemom i wyznaczenia nowych celów będą kolejne konsultacje międzyrządowe, do udziału w których już teraz pana prezydenta serdecznie zapraszam" - napisała szefowa polskiego rządu.

dgmf7ck

Podziel się opinią

Share
dgmf7ck
dgmf7ck
Więcej tematów