Trwa ładowanie...
d405f1m

Beata Szydło o tekście Chrisa Hedgesa o rządach PiS: zbudowany na kłamstwach

• Premier skomentowała artykuł opublikowany na stronie washingtonsblog.com
• Wg Szydło tekst mogli inspirować "politycy, którzy nie życzą dobrze" Polsce
• Hudges w artykule cytuje między innymi dziennikarzy "Gazety Wyborczej"
• Artykuł Hedgesa nosi tytuł "Nowi europejscy faszyści"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Beata Szydło o tekście Chrisa Hedgesa o rządach PiS: zbudowany na kłamstwach
(Newspix, Fot: Damian Burzykowski)
d405f1m

Artykuł zbudowany na oczywistych oszczerstwach i kłamstwach - tak premier Beata Szydło skomentowała odnoszący się do jej rządu tekst "Nowi europejscy faszyści". Jak oceniła, tekst mógł być inspirowany przez "polityków, którzy nie życzą dobrze" Polsce.

Szydło była pytana na wtorkowej konferencji prasowej o opublikowany w niedzielę na stronie washingtonsblog.com tekst "Nowi europejscy faszyści" autorstwa Chrisa Hedgesa, amerykańskiego dziennikarza, laureata nagrody Pulitzera. Dziennikarz spędził niemal 20 lat pracując jako korespondent zagraniczny głównie w Ameryce Środkowej, Afryce, na Bałkanach i Bliskim Wschodzie. Był korespondentem wojennym dla New York Times. Współpracuje również z prokremlowską telewizja Russia Today.

- To jest artykuł zbudowany na oczywistych oszczerstwach i kłamstwach - oceniła szefowa rządu. Według niej laureat nagrody Pulitzera, przed napisaniem artykułu o sytuacji w jakimś państwie, powinien "posiąść przynajmniej podstawową wiedzę w tym zakresie".

d405f1m

- Zakładam, że być może jest to jakaś inspiracja ze strony polityków, którzy nie życzą dobrze państwu polskiemu - podkreśliła Szydło.

- Jesteśmy zdecydowani na to, żeby wszelkie przejawy ataku na państwo polskie oczywiście w odpowiedni sposób komentować i MSZ zdecydowanie zawsze podejmuje takie kroki, natomiast zastanawiamy się, czy ten tekst jest tego wart - dodała.

Według autora tekstu "Nowi europejscy faszyści" PiS szybko wycofuje prawa konstytucyjne, a także blokuje w państwowych mediach informacje o zanikającej opozycji politycznej, w szczególności Komitecie Obrony Demokracji, który organizował liczne demonstracje w proteście wobec działań rządu.

Dziennikarze "Gazety Wyborczej" cytowani w tekście Chrisa Hedgesa

Amerykański dziennikarz w artykule powołuje się między innymi na Jarosława Kurskiego i Piotra Stasińskiego, zastępców redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej". Redaktorzy gazety są obszerni cytowani w tekście Chrisa Hedgesa.

d405f1m

"Nie ma już kontroli i równowagi władzy. System parlamentarny jest dysfunkcyjny. Trybunał Konstytucyjny i sądownictwo jest sparaliżowane. Nowe prawo uchwalane przez parlament nie może być podważone, czy zmienione. Rząd powinien publikować wyroki Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw, by te stały się prawnie efektywne. To zapewniają zapisy konstytucji. Jednak rząd, poprzez niedrukowanie ich, paraliżuje Trybunał konstytucyjny, którego działanie zostało zredukowane do ogłaszania wyroków i publikowania ich w internecie, co nie ma żadnego skutku prawnego. To bardzo niebezpieczny czas" - cytuje jedną z wypowiedzi dziennikarzy Hedges.

"Funkcjonujemy w oparciu o dwa systemy prawne" - powiedział amerykańskiemu dziennikarzowi Kurski. "Jeden jest konstytucyjny i legalny, drugi niekonstytucyjny i nielegalny. Problem jest taki, że ten nielegalny i niekonstytucyjny system jest obowiązujący w kraju" - dodaje Kurski.

"PiS bezwstydnie wykorzystuje szkoły i stacje radiowe do głoszenia wściekłej propagandy. Państwowa radiofonia i telewizja - które partia oczyściła z ponad 100 pracowników - obróciła niedawną krytykę ataku polskiego rządu na wymiar sprawiedliwości ze strony prezydenta Baracka Obamy - w pochwałę polskiej demokracji. Ponadto rządząca partia zmusiła państwowe instytucje do rezygnacji z prenumeraty 'Gazety Wyborczej' i wywarła presję na dystrybutorów w całym kraju, by nie wyświetlano ani nie sprzedawano egzemplarzy gazety" - napisał Chris Hedges.

Według niego "Jarosław Kaczyński, założyciel i szef partii władzy, rządzi Polską jak prywatnym lennem". "Premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda są politycznymi marionetkami. Kaczyński, osamotniony ponurak, jest określany - ze strachem i czcią - mianem 'prezesa'. Jego słowa i jego obsesje stanowią prawo" - pisze Hedges.

d405f1m

Podziel się opinią

Share

d405f1m

d405f1m
Więcej tematów