Trwa ładowanie...
d3fnnxn
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Beata Szydło do europosłów: chcemy w dialogu rozwiać wątpliwości

• Beata Szydło spotkała się w Strasburgu z polskimi europosłami
• Postaram się wyjaśnić wątpliwości, które się pojawiają - zapowiedziała premier
• Uważamy, że ta debata jest zupełnie niekonieczna - stwierdziła
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Beata Szydło do europosłów: chcemy w dialogu rozwiać wątpliwości
(PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d3fnnxn

Premier Beata Szydło na spotkaniu z polskimi europosłami wyraziła nadzieję, że wtorkowa debata w PE na temat sytuacji w Polsce będzie "rzeczowa i merytoryczna". - Przyjechaliśmy, ażeby w konstruktywnym dialogu rozwiać wszystkie wątpliwości - podkreśliła.

Szydło rozmawiała z polskimi europosłami z różnych frakcji (tzw. Klub Polski w PE), po spotkaniu z przewodniczącym PE Martinem Schulzem.

- Dzisiaj jest ważny dzień dla Polski, dla mnie również. Mam nadzieję, że w rzeczowej, merytorycznej rozmowie będziemy mogli porozmawiać o sprawach, które budzą zainteresowanie tutaj, w europarlamencie - zwróciła się do polskich eurodeputowanych.

d3fnnxn

- W swoim wystąpieniu przedstawię fakty, postaram się wyjaśnić wątpliwości, które się pojawiają. Mam nadzieję, że z drugiej strony, ze strony europarlamentu pojawi się rzeczowa i merytoryczna dyskusja. Przyjechaliśmy tutaj po to, żeby w konstruktywnym dialogu rozwiać wszystkie wątpliwości - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Podkreśliła, że ważne jest to, że spotkali się przedstawiciele różnych ugrupowań. - To jest nasza wspólna, polska sprawa. Rząd polski bierze odpowiedzialność za polskie sprawy. Dlatego tutaj jestem. Uważamy, że ta debata jest zupełnie niekonieczna, że nie ma żadnych podstaw, żeby ta debata tutaj w europarlamencie się odbywała - zauważyła.

Już po wyjściu dziennikarzy z sali - jak relacjonował dziennikarzom europoseł PiS Tomasz Poręba - Szydło została zaatakowana przez eurodeputowanego PO Tadeusza Zwiefkę.

- Jesteśmy bardzo, ale to bardzo zaskoczeni takim bardzo kontrowersyjnym tonem wypowiedzi niektórych posłów PO, którzy zaatakowali panią premier Szydło, przenosząc ten spór z Polski do Parlamentu Europejskiego - mówił dziennikarzom Poręba.

d3fnnxn

Oskarżał też polityków PO, że stoją oni za rezolucją, która jako efekt wtorkowej debaty ma zostać przyjęta przez PE na kolejnej sesji PE w lutym. Decyzja o przyjęciu rezolucji została wstępnie podjęta przez sekretarzy frakcji politycznych PE. Musi ona zostać jednak potwierdzona przez konferencję przewodniczących.

Poręba apelował do polityków PO, żeby ochłonęli i podczas debaty przekazywali fakty i sprawdzone informacje na temat Polski. Jak podkreślał, rezolucja PE na temat naszego kraju byłaby próbą wydania z góry wyroku na Polskę.

Eurodeputowany PO Adam Szejnfeld mówił dziennikarzom, że Platforma nie jest autorem wniosku o debatę na temat Polski w PE i że szkodzi ona wizerunkowi Polski. Jak podkreślał, przez 11 lat obecności naszego kraju w UE takiej dyskusji na forum europarlamentu o Polsce nie było. - Będziemy w tej debacie i poza tą debatą ciągle podkreślali jak wspaniała jest Polska i wspaniali Polacy, ale nie możemy obiecywać, czego pewnie oczekuje od nas pani premier i PiS, żebyśmy kłamali. Będziemy mówili prawdę o tym, co partia rządząca, rząd i głowa państwa w naszym kraju czynią - oświadczył polityk Platformy.

Do bezpośredniej konfrontacji polityków PO i PiS doszło po spotkaniu w windzie w PE. Przy obecności mediów Ryszard Legutko i Zdzisław Krasnodębski z PiS dopytywali eurodeputowanego PO Jerzego Buzka, czy Europejska Partia Ludowa, do której należy PO, poprze ewentualną rezolucję na temat Polski. - Na pewno przeciw rezolucji zagłosują eurodeputowani z Polski - zapewniał Buzek.

d3fnnxn

Sama Szydło powiedziała dziennikarzom po rozmowie z eurodeputowanymi, że było to "bardzo dobre polskie spotkanie".

O godz. 12.30 rozmawiała z Bertem Koendersem, ministrem spraw zagranicznych Holandii, która obecnie pełni przewodnictwo w Radzie UE. Ok. godz. 16.00 rozpocznie się główny punkt wizyty - debata w PE na temat sytuacji w Polsce.

d3fnnxn

Podziel się opinią

Share

d3fnnxn

d3fnnxn
Więcej tematów