Beata Mazurek: Justyn Piskorski kandydatem klubu PiS do Trybunału Konstytucyjnego
Kandydatem klubu PiS na sędziego TK został Justyn Piskorski. Ma on zająć miejsce po zmarłym Lechu Morawskim. Pozostałe kluby parlamentarne nie zgłosiły swoich kandydatów.
"Zarówno wykształcenie, jak i bogate doświadczenie zawodowe wskazuje, iż pan Justyn Piskorski jest dobrym kandydatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego" - głosi treść uzasadnienia decyzji o zgłoszeniu przez klub PiS jego kandydatury, które przekazała PAP Mazurek.
Sędzia TK Lech Morawski zmarł w połowie lipca. Został wybrany do Trybunału w grudniu 2015 r. Jednak do orzekania dopuszczono go dopiero w grudniu 2016 r., kiedy prezesem TK została Julia Przyłębska.
Pozostałe kluby parlamentarne nie zgłosiły swoich kandydatów. Wiceszef PO Borys Budka tłumaczył, że Platforma nie zgłosi swojego kandydata w miejsce Lecha Morawskiego, ponieważ "nie ma wolnego miejsca w TK". Według polityka PO, prezydent Andrzej Duda powinien zaprzysiąc jednego z trzech wybranych przez poprzedni Sejm sędziów TK.
Również Nowoczesna "nie zamierza legitymizować łamania prawa i konstytucji przez PiS". A rzecznik ludowców Jakub Stefaniak decyzję o nie wystawianiu kandydata tłumaczył tym, że "PSL nie interesują kadrowe ustawki z PiS".
Taką samą decyzję, jak reszta opozycji, podjął klub Kukiz'15. Jak tłumaczyła wiceszefowa klubu Agnieszka Ścigaj, Kukiz'15 nie zgłasza swojego kandydata, bo nie chce uczestniczyć w awanturze o Trybunał. – Dla nas TK został upolityczniony i w takim wydaniu nie interesuje nas składanie żadnych kandydatur – stwierdziła posłanka Kukiz'15.
Kim jest Justyn Piskorski?
Justyn Piskorski naukowo zajmuje się zagadnieniami prawa karnego, polityki kryminalnej i kryminologii oraz prawa karnego międzynarodowego i europejskiego. Jak podkreślono, obecnie jest zatrudniony na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1 września 2017 r. został powołany na kierownika Katedry Prawa Karnego WPiA UAM.
W uzasadnieniu napisano, że Justyn Piskorski urodził się w 1971 r,, jest absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1998 r. ukończył magisterskie studia podyplomowe w zakresie prawa porównawczego na Reńskim Uniwersytecie im. Fryderyka Wilhelma w Bonn. W Poznaniu odbył aplikację prokuratorską. W 2002 r. po odbyciu studiów doktoranckich uzyskał stopień doktora nauk prawnych na UAM. W 2014 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych.