PolskaBeata Kempa: PO cynicznie gra w kwestii sześciolatków

Beata Kempa: PO cynicznie gra w kwestii sześciolatków

Beata Kempa z Solidarnej Polski oskarża Platformę Obywatelską o cynizm w sprawie referendum edukacyjnego. Dziś posłowie mieli rozstrzygnąć co dalej z wnioskiem miliona obywateli dotyczącym przeprowadzenia plebiscytu. W ostatniej chwili zmieniono harmonogram obrad sejmu. Debatę przeniesiono na czwartek, nie ma natomiast terminu głosowania nad wnioskiem.

Beata Kempa: PO cynicznie gra w kwestii sześciolatków
Źródło zdjęć: © WP.PL | Paweł Kozioł

22.10.2013 | aktual.: 22.10.2013 10:06

Beata Kempa mówiła w radiowej Trójce, że PO nie ma na dziś większości, by zablokować referendum dotyczące między innymi obowiązku szkolnego dla 6-latków. Według posłanki, na razie szkoły do tego nie są przygotowane, a działania PO to granie dobrem najmłodszych, by zaspokoić ambicje minister edukacji Krystyny Szumilas.

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zaproponowało pięć pytań do referendum. Obywatele mieliby odpowiedzieć, czy są za obowiązkiem szkolnym dla sześciolatków, obowiązkiem przedszkolnym dla pięciolatków, przywróceniem pełnego kursu historii i innych przedmiotów w liceum ogólnokształcącym, przywróceniem systemu "8 lat podstawówki, 4 lata szkoły średniej" oraz czy są za powstrzymaniem procesu likwidacji szkół publicznych.

Większość chce referendum

63 proc. badanych uważa, że powinno dojść do plebiscytu w sprawie obniżenia wieku szkolnego - czytamy w "Rzeczpospolitej".

W badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych Homo Homini w miniony weekend ponad 40 proc. z pośród 1100 respondentów stwierdziło, że są zdecydowanymi zwolennikami plebiscytu w sprawie posłania sześciolatków do szkół. Kolejne 23 proc. odpowiedziało, że raczej powinien się on odbyć. Przeciwnego zdania było ok. 28 proc. ankietowanych.

Ze wstępnego harmonogramu, który trafił w ręce Tomasza Elbanowskiego, pełnomocnika wniosku o referendum edukacyjne „Ratuj maluchy i starsze dzieci też", pod którym podpisało się blisko milion Polaków, wynikało, że debata i głosowanie o referendum miały odbyć się w środę. To się jednak wczoraj zmieniło. Debata została przełożona na czwartek, a głosowanie odbędzie się najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu sejmu.

Jak wynika z informacji „Rz", Klub Platformy Obywatelskiej chciał całkiem usunąć ten punkt z kalendarza obrad.

Przepełnione klasy, nauczyciele nieprzygotowani do pracy z sześciolatkami - takie wnioski płyną z raportu "Szkolna rzeczywistość" przygotowanego przez autorów obywatelskiego wniosku o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum edukacyjnego.

Raport składa się prawie w całości z cytowanych opinii rodziców. Został przesłany drogą elektroniczną posłom i instytucjom odpowiedzialnym za edukację. Będzie także rozdawany w sejmie. Źródło: Polskie Radio/Rzeczpospolita/Ratujmaluchy.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)