Beagle: jak milczał, tak milczy
Europejscy naukowcy - twórcy lądownika Beagle 2, który w Boże Narodzenie powinien był osiąść na powierzchni Marsa i skontaktować się z macierzystą sondą Mars Express - bez powodzenia ponowili próbę nawiązania z nim łączności.
W tym samym dniu trzykrotnie cięższa i dziesięciokrotnie droższa niż Beagle 2 amerykańska sonda "Spirit" z robotem do badań naukowych na pokładzie wylądowała na powierzchni Marsa i wysłała w kierunku Ziemi pierwsze sygnały.
Mimo niepowodzenia, brytyjscy eksperci nie tracą jeszcze nadziei i ponowią 7 stycznia - gdy sonda Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej znajdzie się w dogodnej pozycji na orbicie Marsa - próbę nawiązania kontaktu radiowego z Beagle 2.
Twórca robota, Brytyjczyk Colin Pillinger, powiedział na konferencji prasowej w Londynie, że być może Mars Express, od którego lądownik oddzielił się zgodnie z planem 19 grudnia, znajduje się obecnie na niewłaściwej orbicie i dlatego nie potrafi nawiązać łączności z Beagle 2.
Prof. Pillinger złożył naukowcom z NASA, twórcom amerykańskiej sondy "Spirit", gratulacje z powodu ich sukcesu. Ich robot jest pierwszym od 1997 r., który wylądował na Marsie.
W ubiegłym tygodniu sonda kosmiczna opuściła orbitę równikową i zaczęła okrążać Marsa po orbicie przechodzącej nad dwoma jego biegunami, co miało umożliwić kontakt z lądownikiem.
"Wciąż jeszcze sądzimy, że Beagle 2 znajduje się na powierzchni Marsa, ale z jakichś względów nie może do nas przemówić" - powiedział prof. Mark Sims, dyrektor misji Mars Express.
Według niektórych hipotez, lądownik może mieć problemy z nadajnikiem lub odbiornikiem, a według najbardziej pesymistycznej wersji mógł ulec rozbiciu przy lądowaniu na Marsie.
Wszystko zależało od tego, czy lądownik wielkości parasola, pozbawiony silnika hamującego, opadł łagodnie na powierzchnię planety, hamowany jej atmosferą przez automatycznie nadymające się balony, czy też system hamowania nie zadziałał i Beagle 2 rozbił się o marsjańskie skały.
Beagle 2, który miał pobierać i badać próbki z powierzchni i z atmosfery czerwonej planety, jest tworem brytyjskich naukowców i program wysłania na Marsa lądownika został włączony w ostatniej chwili do projektu wysłania sondy Mars Express, którym kieruje Europejska Agencja Kosmiczna.
Beagle to nazwa statku, którym podróżował w XIX wieku Karol Darwin, prowadząc swe badania naukowe.