ŚwiatBBC zamyka sekcję polską

BBC zamyka sekcję polską

Serwis Światowy BBC zlikwiduje 10 z 43 sekcji językowych, w tym polską, do 2006 roku - poinformowała centrala BBC w Londynie.

BBC World Service ogłosił "największą transformację" swego serwisu od 70 lat, która zakłada przede wszystkim utworzenie informacyjnej telewizji nadającej w języku arabskim.

Będzie to pierwszy międzynarodowy kanał telewizyjny BBC finansowany ze środków publicznych. Pieniądze na sfinansowanie tego przedsięwzięcia BBC uzyska zamykając część dotychczasowych serwisów językowych.

Oprócz polskiej, zlikwidowane zostaną sekcje: bułgarska, chorwacka, czeska, grecka, węgierska, kazachska, słowacka, słoweńska i tajlandzka. Jak informuje BBC w komunikacie prasowym, zamykane są przede wszystkim oddziały w krajach, które są członkami UE, prowadzą rozmowy na temat przystąpienia do Unii, albo mają małe znaczenie w regionie.

Wszystkie te państwa będą nadal obsługiwane przez inne działy informacyjne BBC Global News, takie jak radio Serwisu Światowego w języku angielskim, telewizja BBC World Service oraz serwis internetowy BBC.

W wyniku zamknięcia oddziałów pracę straci 218 osób, w tym ok. 127 w Wielkiej Brytanii i 91 zagranicą. Dalsze 18 stanowisk zostanie zlikwidowane w związku z przekształceniami serwisu portugalskiego dla Brazylii.

Dzięki nowym inwestycjom powstanie 201 miejsc pracy, w tym 148 dzięki utworzeniu arabskiej telewizji.

Dyrektor Serwisu Światowego BBC Nigel Chapman powiedział w wystąpieniu skierowanym do pracowników serwisu na całym świecie, że zamknięcie części serwisów było "najtrudniejszą decyzją" w planie transformacji. Zwalnianym pracownikom dyrekcja zaoferuje "pakiety pomocowe" i zapewniła, że zostaną potraktowani "sprawiedliwie".

Wiele z europejskich oddziałów, które zamykamy, ma korzenie sięgające czasów drugiej wojny światowej i dobrze służyły swym słuchaczom w latach zimnej wojny. Jednak Europa zmieniła się fundamentalnie od początku lat 90. - powiedział Chapman.

Dodał, że liczba słuchaczy BBC w tych krajach stale spada dzięki temu, że mają swe narodowe media, reprezentujące podobne wartości, jak BBC. Chapman podkreślił, że pracownicy likwidowanych oddziałów przyczynili się do budowy wolności, którą cieszą się obecnie ich współobywatele.

BBC World Service zapowiada też m.in. większe inwestycje w tzw. nowe media, interaktywne serwisy informacyjne, które początkowo skoncentrują się na rynkach w Ameryce Południowej, Rosji, Azji Południowej i Bliskim Wschodzie.

Do 2008 roku inwestycje Serwisu Światowego BBC pochłonąć mają 30 mln funtów z dotacji od brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Arabski kanał telewizyjny ma zacząć działać w 2007 roku. Na początku będzie nadawać 12 godzin na dobę i będzie dostępny przez anteny satelitarne oraz w sieciach kablowych na Bliskim Wschodzie. Koszty jego funkcjonowania szacowane są na 19 mln funtów rocznie.

Anna Widzyk

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)