ŚwiatBBC: Polska obawia się unijnego drenażu mózgów

BBC: Polska obawia się unijnego drenażu mózgów

Polska obawia się, iż wejście kraju do Unii Europejskiej oznaczać będzie także odpływ młodych talentów - pisze na internetowej stronie korespondent brytyjskiej sieci BBC.

03.02.2004 12:05

Członkostwo Polski w Unii zapoczątkuje otwieranie się dla Polaków także europejskiego rynku pracy i jakkolwiek większość państw Piętnastki - z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii - utrzyma na siedem lat pewne ograniczenia napływu pracowników z Europy Wschodniej, już dziś wielu absolwentów wyższych uczelni w Polsce poważnie myśli o pracy poza granicami kraju.

Stały odpływ i to na większą skalę największych młodych talentów może okazać się katastrofalny dla polskiej gospodarki - ostrzega komentator BBC.

Brytyjska sieć wskazuje na ekonomiczne przyczyny, które mogą zadecydować o ucieczce utalentowanej młodzieży z Polski. Zdaniem komentatora BBC, w Polsce średnia płaca stanowi jedną trzecią średnich poborów w krajach Unii Europejskiej. Dla wielu młodych Polaków łatwiejsze jest też znalezienie pracy poza granicami kraju, tym bardziej że - jak szacuje BBC - skala bezrobocia wśród polskiej młodzieży poniżej 25. roku życia wynosi obecnie ok. 40%, co przede wszystkim wynika z braku nowych miejsc pracy i zbyt dużej liczby absolwentów.

Wejście Polski do Unii oznaczać będzie jednak także zasadniczą poprawę sytuacji gospodarczej, w tym - jak wynika z prognoz ekonomistów - wzrost zagranicznych inwestycji o jedną trzecią, a wartości produktu krajowego brutto o 11%.

Taka sytuacja może zahamować odpływ młodych talentów lub przynajmniej zasadniczo ograniczyć liczbę wyjeżdżających z kraju młodych, dobrze wykształconych Polaków - pisze brytyjski komentator, powołując się też na opinie polskich ekspertów. Także indagowani przez korespondenta BBC polscy studenci, nawet jeśli deklarowali chęć wyjazdu z kraju w poszukiwaniu lepszych perspektyw, zastrzegali jednocześnie, iż wrócą po kilku latach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)