Trwa ładowanie...
16-08-2014 10:42

Bazy NATO w Polsce? Koziej: decyzje mogą zapaść we wrześniu

Czy w Polsce powstaną bazy NATO? Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego mówił w radiowej Jedynce, że takie decyzje mogą zapaść na planowanym na wrzesień szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Bazy NATO w Polsce? Koziej: decyzje mogą zapaść we wrześniuŹródło: AFP, fot: Georges Gobet
d17x602
d17x602

Generał Stanisław Koziej podkreślił, że Polska od wielu miesięcy zabiega o wzmocnienie wschodniego skrzydła Sojuszu. - Mamy nadzieję, że zapadną między innymi decyzje dotyczące wysuniętego bazowania logistyki - sprzętu, różnych magazynów z zaopatrzeniem wojsk sojuszniczych na terenie naszego kraju i państw bałtyckich wschodniej flanki - powiedział. Dodał, że ze względów finansowych realizacja tego projektu zostanie najprawdopodobniej rozłożona na lata.

Pytany o defiladę w Warszawie generał Koziej podkreślił, że nie był to pokaz siły, ale wyjście na przeciw oczekiwaniom ludzi, ze względu na obecny kryzys. - Takie zainteresowanie jest i te uroczystości były odpowiedzią na to zainteresowanie - powiedział. Przyznał jednak, że w sposób pośredni jest to też reakcja na wzrost zagrożenia przy naszej wschodniej granicy.

Parada wojskowa była głównym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego. W trakcie pokazu można było zobaczyć między innymi czołgi Leopard 2A5, transportery opancerzone Rosomak i wozy dowodzenia.

Był też pokaz powietrzny. Nad stolicą przeleciało w sumie około 50 różnych statków powietrznych: od śmigłowców uderzeniowych Mi-24, przez wielozadaniowe myśliwce MIG-29 i Su-22 oraz nowoczesne F-16, aż po maszyny transportowe Herkules C-130 i nieco mniejsze ale też transportowe samoloty CASA.

Po defiladzie odbył się Piknik Wojskowy, na którym bawiły się tysiące rodzin.

d17x602
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17x602
Więcej tematów