"Baterie Patriot to początek modernizacji polskiej obrony powietrznej"
Stacjonowanie baterii Patriot na terenie
Polski może stanowić dobry początek modernizacji obrony
powietrznej - uważa gen. Stanisław Koziej.
14.08.2008 | aktual.: 14.08.2008 21:02
W opinii gen. Kozieja parafowanie w czwartek porozumienia, dotyczącego umieszczenia na terenie Polski elementów tarczy antyrakietowej i zawierającego zapis o stacjonowaniu u nas baterii rakiet Patriot, przyspieszyła wojna gruzińsko-rosyjska.
Istotne jest, aby nie były to wyłącznie baterie amerykańskie, ale by te środki wprowadzone były bezpośrednio do wyposażenia sił zbrojnych Rzeczpospolitej - zaznaczył strateg.
Koziej uważa, że Polska będzie potrzebowała kilka, jeżeli nie kilkanaście baterii tego systemu.Jego zdaniem parafowane w czwartek porozumienie może zapoczątkować ten proces przewidziany na lat kilkanaście. Dzisiaj mamy perspektywę dziewięcioletnią na lata 2009-2018 - podkreślił Koziej.
W jego ocenie umieszczenie na terenie Polski baterii rakiet Patriot stwarza też szansę współpracy badawczej i technologicznej z Amerykanami w zakresie technologii przeciwrakietowych.
Koziej zwrócił także uwagę na deklarację o wzmocnieniu współpracy wojskowej z Amerykanami. Przy gwarancjach Amerykanów, wynikających z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego musimy pamiętać, że kierują oni do NATO jedynie 10% swojego potencjału wojskowego - powiedział.
Podkreślił, że ważne, żeby możliwość współpracy dotyczyła zwłaszcza tych obszarów bezpieczeństwa, które w NATO nie są objęte gwarancjami artykułu 5.
W ocenie Kozieja porozumienie jest korzystne dla bezpieczeństwa Polski. Nie daje maksymalnych korzyści, ale nigdy w negocjacjach nie uzyskuje się 100% - powiedział.