Bartoszewski przeciw organizowaniu przez BdV rocznicy powstania warszawskiego
Organizowanie przez Związek Wypędzonych (BdV) Eriki Steinbach obchodów 60. rocznicy powstania warszawskiego nie służy niczemu dobremu - uważa były szef polskiej dyplomacji Władysław Bartoszewski.
Nikt nie może zabronić niemieckim obywatelom obchodzenia takich akademii, jakie chcą, ale jeżeli to ma służyć porozumieniu z Polską, to trzeba wyraźnie powiedzieć: my Polacy wcale nie życzymy sobie włączenia się zupełnie niekompetentnych obywateli niemieckich w te sprawy - powiedział Bartoszewski.
Dodał, że nie jest to jego prywatna opinia, tylko zdanie Władysława Bartoszewskiego - byłego żołnierza AK, uczestnika powstania warszawskiego, byłego polskiego dyplomaty oraz zdanie bardzo licznej grupy uczestników powstania i środowiska AK-owskiego.
Były szef polskiej dyplomacji przypomniał wypowiedź prezydenta Niemiec Romana Herzoga w 50. rocznicę powstania warszawskiego. Powiedział on wtedy, że ubolewa nad tym, co Niemcy zrobili Polakom w Warszawie i w Polsce podczas II wojny światowej, wstydzi się tego i przeprasza. Autorytet moralny, autorytet polityczny - prezydent Niemiec to powiedział i więcej nie oczekujemy. Nie musi nam jakaś pani czy jakiś inny polityk przyplątywać się do spraw, w których my nie oczekujemy ich udziału - powiedział.
Bartoszewski dodał, że panią Steinbach uważa za osobę zakłamaną i obłudną, która głosi nieprawdę i nic nie rozumie z historii Polski, a Związek Wypędzonych określił jako instytucję niewłaściwą, by włączać się w sprawę powstania warszawskiego.
Nie podzielił też zdania prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa, który powiedział w poniedziałek, że niedobrze się stało, iż Steinbach nie zaprosiła do udziału w uroczystościach przedstawicieli Związku Powstańców Warszawskich ani polskich historyków, którzy powiedzieliby prawdę o powstaniu.
Prof. Kieres jest człowiekiem urodzonym po wojnie i z innej perspektywy patrzy na te sprawy. Wątpię, żeby jakikolwiek uczciwy i poważny polski kombatant pojechał do pani Steinbach - bo niby dlaczego? - powiedział Bartoszewski.
Z inicjatywy szefowej BdV Eriki Steinbach w jednym z berlińskich kościołów ewangelickich odbędzie się w poniedziałek wieczorem spotkanie z okazji 60. rocznicy powstania warszawskiego - "Empatia drogą do współżycia". Głos zabiorą m.in. sama Steinbach, przewodniczący niemieckiego episkopatu Kościoła katolickiego, kardynał Karl Lehmann, oraz niemiecki pisarz żydowskiego pochodzenia Ralf Giordano.
Grzegorz Witkowski z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych powiedział, że "nie słyszał o tym, żeby polscy kombatanci byli zaproszeni na tę uroczystość".