PolskaBartoszewski przeciw organizowaniu przez BdV rocznicy powstania warszawskiego

Bartoszewski przeciw organizowaniu przez BdV rocznicy powstania warszawskiego

Organizowanie przez Związek Wypędzonych (BdV) Eriki Steinbach obchodów 60. rocznicy powstania warszawskiego nie służy niczemu dobremu - uważa były szef polskiej dyplomacji Władysław Bartoszewski.

Nikt nie może zabronić niemieckim obywatelom obchodzenia takich akademii, jakie chcą, ale jeżeli to ma służyć porozumieniu z Polską, to trzeba wyraźnie powiedzieć: my Polacy wcale nie życzymy sobie włączenia się zupełnie niekompetentnych obywateli niemieckich w te sprawy - powiedział Bartoszewski.

Dodał, że nie jest to jego prywatna opinia, tylko zdanie Władysława Bartoszewskiego - byłego żołnierza AK, uczestnika powstania warszawskiego, byłego polskiego dyplomaty oraz zdanie bardzo licznej grupy uczestników powstania i środowiska AK-owskiego.

Były szef polskiej dyplomacji przypomniał wypowiedź prezydenta Niemiec Romana Herzoga w 50. rocznicę powstania warszawskiego. Powiedział on wtedy, że ubolewa nad tym, co Niemcy zrobili Polakom w Warszawie i w Polsce podczas II wojny światowej, wstydzi się tego i przeprasza. Autorytet moralny, autorytet polityczny - prezydent Niemiec to powiedział i więcej nie oczekujemy. Nie musi nam jakaś pani czy jakiś inny polityk przyplątywać się do spraw, w których my nie oczekujemy ich udziału - powiedział.

Bartoszewski dodał, że panią Steinbach uważa za osobę zakłamaną i obłudną, która głosi nieprawdę i nic nie rozumie z historii Polski, a Związek Wypędzonych określił jako instytucję niewłaściwą, by włączać się w sprawę powstania warszawskiego.

Nie podzielił też zdania prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa, który powiedział w poniedziałek, że niedobrze się stało, iż Steinbach nie zaprosiła do udziału w uroczystościach przedstawicieli Związku Powstańców Warszawskich ani polskich historyków, którzy powiedzieliby prawdę o powstaniu.

Prof. Kieres jest człowiekiem urodzonym po wojnie i z innej perspektywy patrzy na te sprawy. Wątpię, żeby jakikolwiek uczciwy i poważny polski kombatant pojechał do pani Steinbach - bo niby dlaczego? - powiedział Bartoszewski.

Z inicjatywy szefowej BdV Eriki Steinbach w jednym z berlińskich kościołów ewangelickich odbędzie się w poniedziałek wieczorem spotkanie z okazji 60. rocznicy powstania warszawskiego - "Empatia drogą do współżycia". Głos zabiorą m.in. sama Steinbach, przewodniczący niemieckiego episkopatu Kościoła katolickiego, kardynał Karl Lehmann, oraz niemiecki pisarz żydowskiego pochodzenia Ralf Giordano.

Grzegorz Witkowski z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych powiedział, że "nie słyszał o tym, żeby polscy kombatanci byli zaproszeni na tę uroczystość".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)