WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Bartoszewski: Erika Steinbach wykorzystuje polską bierność

Prof. Władysław Bartoszewski uważa, że Erika
Steinbach organizując w Berlinie wystawę na temat wypędzonych,
wykorzystuje "naszą polską bierność". Steinbach jest świadomym
wrogiem Polski. Zaufania nie mam do niej ani za grosz - przyznał były szef polskiej dyplomacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bartoszewski: Erika Steinbach wykorzystuje polską bierność
(AFP)
WP

W Berlinie zostanie w czwartek otwarta przygotowywana od dwóch lat wystawa "Wymuszone drogi. Ucieczka i wypędzenie w Europie w XX wieku". Zdaniem Steinbach, ekspozycja - którą niemiecki rząd zamierza włączyć do prac nad powstaniem projektu placówki upamiętniającej wypędzenie Niemców po II wojnie światowej - jest wstępem do utworzenia w Berlinie Centrum przeciwko Wypędzeniom.

Bartoszewski zaznaczył, że nie będzie wypowiadał się o "jakości wystawy" ponieważ jeszcze się z nią nie zapoznał. Na razie tej ekspozycji nie widziałem, więc nie mam żadnego poglądu. Może się wybiorę do Berlina, wtedy tę wystawę zobaczę - dodał profesor.

B. szef polskiej dyplomacji powiedział, że po polskich władzach spodziewałby się skuteczności, ponieważ dobrze życzy swojemu krajowi. "Ponieważ jednak wszystkie działania MSZ w przeszłości zostały uznane za wrogie i szkodliwe i ministerstwo zostało odzyskane, to zobaczymy, jak na tym odzysku wyjdzie Polska" - podkreślił Bartoszewski, dwukrotnie szef polskiej dyplomacji: w latach 1995 i 2000-2001.

WP

Zaznaczył, że był "pierwszym w Polsce", który ostrzegał w niemieckich mediach, że ta sprawa rozwinie się "niekorzystnie dla polsko-niemieckich stosunków". Próbowano mnie przekonywać, że przesadzam, bo Steinbach nie ma żadnego znaczenia, a okazuje się, że rządzące dzisiaj partie lawirują, aby w jakiś sposób ją ugłaskać - podkreślił Bartoszewski.

Zdaniem b. ministra, działalność Eriki Steinbach nie musi pogarszać stosunków polsko-niemieckich, o ile będzie ona działać prywatnie, bez żadnego poparcia ze strony niemieckiego rządu.

Steinbach nie jest dziś - argumentował Bartoszewski - "jedną z milionów niemieckich kobiet", lecz jedną z najbardziej wpływowych w Niemczech osób politycznych, którą wykreowali sami Niemcy". "Steinbach jest kłamcą, kłamcą biograficznym, bo nie jest żadną wypędzoną. Cała jest utkana z kłamstwa i wrogości - uważa b. minister SZ.

Nie będę nikogo korespondencyjnie uczył prowadzenia dyplomacji. Wiem jednak, że kiedy opuszczałem MSZ w 2001 roku, Polska miała dobre stosunki z Niemcami, Francją, USA, Izraelem i Polską. Nie sądzę, żeby w tej chwili miała lepsze. Widocznie były metody działania i byli ludzie odpowiedni - dodał Bartoszewski.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP