Bartoszewski dopuszcza uczestnictwo Steinbach w muzeum wypędzonych
Pełnomocnik rządu do spraw Dialogu
Międzynarodowego Władysław Bartoszewski powiedział,
że dopuszcza możliwość, iż szefowa Niemieckiego Związku
Wypędzonych Erika Steinbach będzie w gremium nadzorującym
działalność Widocznego Znaku.
Widoczny Znak to przyszła niemiecka placówka upamiętniająca przymusowe wysiedlenia po II wojnie światowej. Niemiecki Związek Wypędzonych (BdV) chce, by jego szefowa była przedstawicielką w gremium nadzorującym działalność Widocznego Znaku.
Dopuszczam, że w Niemczech, z woli grona, które będzie powoływać w jakimś trybie regulaminowym kuratorium wieloosobowe, może znajdzie się przewodnicząca Związku. To będzie oczywiście rzutowało w sposób zapowiedziany na nasz stosunek zwiększonej czujności wobec wszelkich działań tej instytucji, czyli muzeum - powiedział Bartoszewski w TVN24.
Podkreślił jednocześnie, że Polska rozmawia na ten temat z rządem niemieckim, a nie z organizacjami pozarządowymi.
Bartoszewski zapowiedział, że będzie w Niemczech w przyszłym tygodniu. Jak powiedział, będzie miał tam wystąpienie z pełnomocnikiem rządu niemieckiego ds. stosunków z Polską Gesine Schwan w Berlinie.
Nie zdradzam tajemnicy, jeśli powiem, że gdy dojdzie do takiego tematu (upamiętnienia przesiedleń), to powiem Niemcom rządzącym to, co już nieraz mówiłem - róbcie co uważacie, ale uważajcie jak robicie, ponieważ my będziemy potem oceniać to co robicie, a nie to, co wy dajecie do zrozumienia - podkreślił.
Bartoszewski odpowiadał też na pytania w sprawie niedawnej wizyty premiera Donalda Tuska w Izraelu. Podkreślił, że uczestniczył we wszystkich rozmowach premiera i podczas tych rozmów sprawa reprywatyzacji nie była poruszana przez władze Izraela. Jak zaznaczył, Tusk mówił o tej kwestii pytany przez dziennikarzy.
Tusk w Jerozolimie, podkreślił, iż przewiduje się zwrot 15-20% wartości utraconego mienia. Według premiera, projekt ustawy będzie gotowy w czerwcu, a przegłosowany przez parlament - w listopadzie.