Trwa ładowanie...

Bartłomiej Sienkiewicz w prokuraturze ws. afery podsłuchowej

Ujawnienie kulis tej rozmowy dwa miesiące temu wstrząsnęło opinią publiczną. Dziś szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz stawił w warszawskiej prokuraturze. Chodzi o aferę podsłuchową i układ, jaki szef MSW miał zawrzeć z prezesem Narodowego Banku Polskiego. Sienkiewiczowi towarzyszy pełnomocnik, mecenas Mikołaj Pietrzak. Szef MSW nie rozmawiał z dziennikarzami przez rozpoczęciem przesłuchania.

Share
Bartłomiej Sienkiewicz w prokuraturze ws. afery podsłuchowej
Źródło: WP.PL, Fot: Robert Kulig
d4481ub

Z publikacji "Wprost" wynika, że Sienkiewicz i Belka omawiali możliwość usunięcia Jacka Rostowskiego ze stanowiska ministra finansów w zamian za finansowanie deficytu budżetowego przez NBP. Sienkiewicz dopytywał, czy nie dałoby się go sfinansować przez NBP. Inaczej, jak przewidywał, sytuacja finansowa kraju doprowadzi do przejęcia władzy przez PiS, co grozi - „ucieczką inwestorów” i pojawieniem się „paru innych kłopocików”.

Następnego dnia po ujawnieniu kulis rozmowy Sienkiewicz zapewniał, że żadnego układu nie było i że rozważał jedynie hipotetyczny scenariusz. Problem w tym, że prokuratury tymi oświadczeniami nie przekonał. Dwa tygodnie temu wszczęto śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez prezesa Rady Ministrów, ministra spraw wewnętrznych i prezesa Narodowego Banku Polskiego. Przekroczenia te miały polegać na naruszeniu niezależności NBP poprzez zawarcie w lipcu 2013 przez prezesa Rady Ministrów z prezesem NBP Markiem Belką nieformalnego porozumienia za pośrednictwem ministra spraw wewnętrznych.

Nie wiadomo jeszcze, czy premier Donald Tusk zostanie w tej sprawie przesłuchany, wiadomo natomiast, że na 1 września wezwanie dostał prezes NBP Marek Belka.

d4481ub

Podziel się opinią

Share
d4481ub
d4481ub
Więcej tematów