Barroso podpadł LPR
Eurodeputowani z grupy Niepodległość i Demokracja, do której należy Liga Polskich Rodzin, złożyli wniosek o wotum nieufności dla Komisji Europejskiej. Zarzucają w nim przewodniczącemu Komisji Jose Manuelowi Barroso brak woli wyjaśnienia przed Parlamentem Europejskim zarzutów
korupcyjnych. Sam Barroso uznaje wniosek za absurdalny.
"Postawienie wniosku jest jedynym środkiem nacisku na szefa KE, aby wyjaśnił posłom do PE okoliczności przyjęcia przez niego korzyści majątkowych o wartości kilkunastu tysięcy euro od greckiego miliardera-przedsiębiorcy Spirosa Latsisa, który miesiąc później otrzymał korzystną decyzję wydaną przez KE w sprawie pomocy regionalnej o wartości 10 milionów euro" - napisali w oświadczeniu posłowie Ligi Polskich Rodzin.
Sam Barroso uznał wniosek o wotum nieufności za "całkowicie absurdalny" i za próbę cenzurowania jego poczynań, ale powiedział dziennikarzom, że nie ma problemu z wyjaśnieniem wakacyjnego pobytu na jachcie greckiego miliardera. Wniosek jest kompletnym absurdem, ponieważ łączy moje życie prywatne z decyzjami Komisji. Jedna sprawa z drugą niewiele mają wspólnego - powiedział. W liście przesłanym w kwietniu do liderów ugrupowań PE Barroso oświadczył, że nie było żadnego konfliktu interesów.
Jednak część eurodeputowanych uważa, że przejęcie przez Barroso obowiązków w zakresie konkurencyjności w transporcie morskim, po powołaniu go na stanowisko szefa KE, oraz fakt, że ubiegłoroczne wakacje spędził w towarzystwie Latsisa działającego m.in. w spedycji morskiej mogą budzić podejrzenia. Barroso tłumaczył wcześniej, że Latsis jest jego przyjacielem z czasów studenckich i dlatego przyjął jego zaproszenie.
W ubiegłym tygodniu Barroso zrezygnował z zajmowania się sprawami żeglugi morskiej. Decyzja, który z komisarzy UE przejmie te kompetencje, jeszcze nie zapadła.
Pod wnioskiem o wotum nieufności dla KE podpisało się 74 eurodeputowanych, w tym polscy posłowie - nie tylko z LPR, ale i z PSL oraz Samoobrony. Według obowiązujących zasad, pod wnioskiem musi się podpisać 10% z ogółem 732 eurodeputowanych. Do tego, by zmusić Komisję do dymisji, wystarczą dwie trzecie głosów PE. Parlament bada teraz zgodność podpisów. Nie wiadomo jeszcze, kiedy wniosek będzie głosowany.
Barroso spędził letnie wakacje na luksusowym jachcie greckiego miliardera wkrótce po otrzymaniu w ubiegłym roku nominacji na szefa Komisji. Prasa wyceniła koszty wakacji na około 20 tys. euro. Zasady etyczne obowiązujące członków KE zabraniają im przyjmowania podarunków o wartości przekraczającej 150 euro.
Dodatkowo zrodziło się podejrzenie o konflikt interesów, bowiem Barroso przejął uprawnienia w sprawach konkurencji w transporcie morskim od komisarz UE ds. konkurencji, Holenderki Neelie Kroes, która przed objęciem stanowiska w KE działała w tej branży.
Klaudia Balcerowiak