Trwa ładowanie...
d1vufvz

Barka dryfuje po Morzu Północnym. Może uderzyć w platformy wiertnicze

• Barka "Eide 33", nad którą nikt nie ma kontroli, dryfuje w stronę pola naftowego
• Jeżeli barka uderzy w jedną z platform, na Morzu Północnym dojdzie do katastrofy ekologicznej
• Ewakuowano już pracowników platform, właściciel barki wciąż próbuje ją zatrzymać
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Platforma wiertnicza Elgin - zdjęcie z 2009 roku
Platforma wiertnicza Elgin - zdjęcie z 2009 roku (AFP, Fot: ANTOINE AGASSE)
d1vufvz

Barka "Eide 33", mająca 110 metrów długości i szerokości, dryfuje w kierunku pola naftowego Valhall na Morzu Północnym.

Ponieważ nad statkiem nie ma w tej chwili żadnej kontroli, BP, właściciel pola naftowego, zdecydował ewakuować wszystkich pracowników i wstrzymać produkcję na 8 platformach.

Na Morzu Północnym panują kiepskie warunki pogodowe - fale sięgają nawet na wysokość 5 metrów. I najprawdopodobniej podczas zderzenia z taką falą barka "Eide 33" zerwała się, gdy była holowana.

d1vufvz

Jeszcze przed ewakuacją platform BP, kilka godzin wcześniej, potrzebna była ewakuacja blisko połowy 106-osobowej załogi kompleksu należącego do chińskiego COSL. Po ogłoszeniu informacji o dryfującym "Eide 33", inne firmy również ewakuowały załogi platform, są to: Shell, Total i ConocoPhillips.

Eide Marine, firma będąca właścicielem "Eide 33", zapewnia, że wciąż stara się zatrzymać barkę. Jednak jeśli tak się nie stanie, istnieje możliwość, że barka mogłaby zderzyć się z jedną z platform BP. A wtedy na Morzu Północnym mogłoby dojść do katastrofy ekologicznej.

W środę późnym wieczorem potężna, 14-metrowa fala uderzyła w platformę wiertniczą na Morzu Północnym, w pobliżu norweskiego wybrzeża, powodując śmierć jednej osoby – poinformował norweski koncern energetyczno-naftowy Statoil.

d1vufvz

Podziel się opinią

Share
d1vufvz
d1vufvz
Więcej tematów