"Bariera czasu i miejsca nie jest dla nas przeszkodą"
W dniach 1-14 września przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie gości Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu. Każdy dzień przybliża inną formę wolontariatu, 12 września poświęcony jest e-wolontariatowi.
- Wolontariat przez internet staje się coraz bardziej popularny, bo bariera czasu i miejsca nie jest dla nas przeszkodą - mówi Patrycja Rokicka z Fundacji Dobra Sieć, która wraz z Fundacją Orange organizuje europejską edycję konkursu "Odkryj e-wolontariat".
Co to jest e-wolontariat?
Nie ma jeszcze własnej definicji, ale można śmiało powiedzieć, że to jest wolontariat na szeroką skalę. Tradycyjny wolontariat to działanie w ramach organizacji pozarządowej, wolontariuszem można zostać współpracując z taką organizacją. Natomiast e-wolontariat rozszerza tę definicję, obejmuje również inicjatywy podejmowane przez grupy nieformalne, firmy, instytucje publiczne, a nawet jednostki indywidualne. Idea pozostaje jednak niezmienna - pomoc innym.
Kto może zostać e-wolontariuszem?
Każdy. A przez internet można zrobić prawie wszystko: przetłumaczyć tekst, moderować forum, włączyć się do jakiejś akcji, czy choćby porozmawiać z potrzebującym. E-wolontariat głównie skupia się na działaniach na rzecz zmian na lepsze w konkretnym obszarze, zwykle projekty zmierzają do zmiany świadomości na jakiś temat, to nie pomoc konkretnej osobie, tylko całej grupie osób np. kobiet chorych na raka piersi, czy opiekunów dzieci z zespołem Downa.
Bądź pomocy przez internet
Fundacja Dobra Sieć wraz z Fundacją Orange organizuje europejską edycję konkursu "Odkryj e-wolontariat", który jest współfinansowany przez Unię Europejską. Do 16 września 2011 r. każda organizacja pozarządowa zarejestrowana na terenie Unii Europejskiej, może zgłosić do konkursu swoje projekty e-wolontariackie poprzez wypełnienie formularza aplikacyjnego na stronie; www.e-volunteering.eu
Międzynarodowa kapituła konkursu wybierze najbardziej wartościowe projekty, a od 12 października w głosowaniu internetowym będzie mógł wziąć udział każdy internauta. Dla internauty to dopiero początek aktywności. Po wyłonieniu laureatów, których poznamy pod koniec listopada, każdy będzie mógł zaangażować się w wybrany przez siebie projekt, również spoza Polski. Wszystkie propozycje znajdziecie na stronie e-wolontariat.pl.
Sprawmy, żeby - jak mówi Patrycja Rokicka - w niesieniu pomocy "bariera czasu i miejsca nie była dla nas przeszkodą".