ŚwiatBardzo uprzejmi warszawiacy

Bardzo uprzejmi warszawiacy

Warszawa znalazła się w światowej czołówce miast o największym współczynniku codziennej uprzejmości – wynika z testu przeprowadzonego przez reporterów miesięcznika „Rider’s Digest” w największych miastach 35 krajów świata.

Bardzo uprzejmi warszawiacy

20.06.2006 | aktual.: 20.06.2006 14:48

Aby sprawdzić uprzejmość mieszkańców, reporterzy miesięcznika mieli wcielić się w zwykłych przechodniów i przeprowadzić trzy rodzaje testów. Po pierwsze sprawdzali, czy wchodząca do jakiegoś budynku osoba przytrzyma im drzwi, po drugie: czy sprzedawca podziękuje im za kupienie drobiazgu i po trzecie: czy ktoś pomoże im zebrać rozsypane dokumenty. Za każde uprzejme zachowanie miasto dostawało jeden punkt. Zdecydowanymi zwycięzcami okazali się mieszkańcy Nowego Jorku, a na kolejnych pozycjach uplasowali się obywatele Zurychu, berlińczycy oraz ex aequo mieszkańcy Zagrzebia i Sao Paulo. Piąte miejsce przypadło warszawiakom, którzy zdali pomyślnie 67% testów.

Europejskie miasta zdecydowanie należą do najuprzejmiejszych na świecie. Aż 13 z 20 najlepszych w rankingu miast leży na Starym Kontynencie. Niestety nie jest to regułą. Wśród najmniej uprzejmych miast znalazły się Bukareszt i Moskwa. Jak donosi reporter miesięcznika, pewna moskwiczanka puszczając drzwi, które o mało nie uderzyły go w nos, obruszyła się na pytanie, dlaczego zachowała się tak niemiło: nie jestem odźwierną. Nie mam obowiązku przytrzymywać nikomu drzwi. Jak ktoś nimi dostanie, to sam sobie winien, niech uważa.

Region, w którym odnotowano niedostatki uprzejmości to Azja. 8 z 9 miast tego kontynentu uplasowało się w ostatniej jedenastce. Tylko Hongkong nie trafił na koniec listy w kategorii „przytrzymanie drzwi”. Żadne azjatyckie miasto nie przekroczyło tu 40% pozytywnych zachowań.

Testujący rozmawiali z wieloma starszymi osobami, które narzekały na upadek dobrego wychowania wśród młodzieży. Jednak badanie wykazało co innego! Osoby poniżej czterdziestego roku życia były zwykle najbardziej uprzejme, a te powyżej sześciedziątego – najmniej.

Jak piszą redaktorzy „Reader’s Digest”, ogólnoświatowy test uprzejmości nie był naukowym eksperymentem, ale dał fascynujący przegląd zachowań w badanych krajach. Całościowe podsumowanie wyników publikują w numerze lipcowym wszystkie wydania „Reader’s Digest” na świecie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)