PolskaBarczewo i Dobre Miasto w sieci Cittaslow

Barczewo i Dobre Miasto w sieci Cittaslow

Barczewo i Dobre Miasto przystąpiły do sieci Cittaslow, zrzeszającej miejscowości, których atutem jest spokojny styl życia z dala od wielkomiejskiego zgiełku - poinformował Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Sieć zrzesza 160 miast z całego świata, w tym 12 z Polski.

Barczewo i Dobre Miasto w sieci Cittaslow
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Waszczuk

Uchwały o przyjęciu obu warmińskich miasteczek podjęła Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow, do której należało dotychczas dziesięć miejskich samorządów. Zostaną one przekazane do centrali stowarzyszenia we Włoszech. Uroczyste wręczenie certyfikatów potwierdzających członkostwo w międzynarodowej sieci ma odbyć się w czerwcu przyszłego roku podczas Zgromadzenia Ogólnego Cittaslow w Holandii.

Warunkiem przyjęcia do sieci Cittaslow było spełnienie przez samorządy statutowych wymogów związanych z ochroną środowiska, odtwarzaniem historycznej zabudowy, promocją regionalnej żywności, gościnnością wobec turystów oraz poprawą wygody życia mieszkańców.

Stowarzyszenie Cittaslow powołano pod koniec lat 90. we Włoszech dla krzewienia tzw. kultury dobrego życia. Zrzesza ponad 160 miast z całego świata, mających poniżej 50 tys. mieszkańców. Ideą tego ruchu jest rezygnacja z intensywnego stylu życia na rzecz harmonii, natury i tradycji.

Członkowie sieci posługują się wspólnym znakiem graficznym - pomarańczowym ślimakiem, który symbolizuje ucieczkę od wielkomiejskiego pośpiechu i ma być gwarancją jakości usług turystycznych. Promują się jako urokliwe miejsca, położone poza głównymi trasami turystycznymi. Ich atutem ma być spokój i "kultura gościnności" wobec przyjezdnych.

Do polskiego stowarzyszenia Cittaslow należy obecnie 11 miast z Warmii i Mazur: Reszel, Bisztynek, Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Ryn, Lubawa, Gołdap, Dobre Miasto i Barczewo, a także Murowana Goślina w Wielkopolsce.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)