Barany kryją tajemnicę homoseksualizmu?
Zachowanie baranów, które łączą się z innymi samcami, oraz badanie budowy ich mózgu może rzucić światło na mechanizm powstawania homoseksualizmu mężczyzn - czytamy w piątkowej Rzeczpospolitej.
Według amerykańskich naukowców z Oregon Health & Science University zaobserwowane u zwierząt cechy charakterystyczne budowy mózgu są podobne do tych, które znaleziono u ludzi.
Różnice w budowie mózgu baranów są co prawda podobne do tych, jakie można znaleźć u homoseksualnych mężczyzn, jednak zapewne wyjaśniają one tylko część odmiennych preferencji seksualnych - przyznają od razu amerykańscy badacze.
Do eksperymentu wybrano 27 zwierząt - 10 samic oraz 8 tryków "heteroseksualnych" i 9 samców, które najwyraźniej gustowały tylko w innych samcach. Naukowcy mogli przeprowadzić badanie w sposób, w jaki nie da się tego zrobić z ludźmi - najpierw dokładnie analizowali zachowanie zwierząt, następnie zbadali ich mózgi.
Okazało się, że "homoseksualne" barany miały nieco inną budowę mózgu niż normalne samce. Część podwzgórza mózgu była mniejsza, przypominając budowę mózgu samic. Co ciekawe, bardzo podobne zmiany w budowie mózgu zaobserwowano u homoseksualnych mężczyzn. Jednak badano jedynie mózgi mężczyzn, którzy zmarli na skutek AIDS i nie było wiadomo, czy anomalie te nie są wynikiem podawania preparatów lub narkotyków. (jask)
Więcej: rel="nofollow">Rzeczpospolita - Decydują hormonyRzeczpospolita - Decydują hormony