Trwa ładowanie...
d1lzgd7

Banksy zakpił z koneserów. Obraz kupiony za ponad milion funtów uległ samozniszczeniu

W domu aukcyjnym Sotheby's w Londynie została zlicytowana "Dziewczynka z balonikiem" Banksy'ego. Zaraz po tym obraz uległ samozniszczeniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Banksy zakpił z koneserów. Obraz kupiony za ponad milion funtów uległ samozniszczeniu
Banksy zakpił z koneserów. Obraz kupiony za ponad milion funtów uległ samozniszczeniu (Instagram.com)
d1lzgd7

Banksy – brytyjski graficiarz i aktywista znany jest z prowokacyjnego i zaangażowanego podejścia do sztuki. Chociaż nigdy nie ujawnił swojej tożsamości, to kojarzony jest przede wszystkim ze sztuką uliczną. Obecność pracy "Dziewczynka z balonikiem", kopii słynnego muralu Banksy'ego, w luksusowej galerii sztuki była sporą niespodzianką. Jak się okazuje zaraz po tym jak obraz został zlicytowany – uległ samozniszczeniu.

"Dziewczynka z balonikiem" Banksy'ego zamieniła się w strzępy

Obraz został zlicytowany za 1,04 mln funtów (ok. 5,1 mln złotych), a kilka sekund po zatwierdzeniu sprzedaży w ramie obrazu uruchomiła się niszczarka i pocięta została połowa grafiki. Obecni na licytacji nie mogli nic zrobić. Nie wiadomo teraz czy nabywca dzieła zdecyduje się zapłacić za zniszczony obraz. Spekuluje się, że strzępy, które zostały po płótnie mogą być warte jeszcze więcej.

d1lzgd7

Banksy przed laty umieścił niszczarkę w ramie obrazu

Jeszcze tego samego dnia Banksy umieścił na Instagramie filmik w którym wyjaśnił cały mechanizm. Okazuje się, że kilka lat temu umieścił on w ramie obrazu niszczarkę, która miała się uruchomić zaraz po licytacji dzieła.

- Zastanawiamy się, co to oznacza w kontekście aukcji. Destrukcja obrazu jest teraz częścią tego dzieła sztuki. Nie doświadczyliśmy jeszcze sytuacji, by obraz został zniszczony w taki sposób – skomentował sytuację Alex Branczik, przedstawiciel sztuki współczesnej w galerii Sotheby's w Londynie.

d1lzgd7

Podziel się opinią

Share

d1lzgd7

d1lzgd7
d1lzgd7
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów