Trwa ładowanie...
d2g5jmh
d2g5jmh

Bank i Orkiestra: wspólna akcja na rzecz dzieci

Jerzy Owsiak i Leszek Balcerowicz (PAP/Tomasz Gzell)
Narodowy Bank Polski przystępuje do akcji zbierania pieniędzy dla chorych dzieci. Umowę w tej sprawie podpisali w sobotę prezes banku centralnego Leszek Balcerowicz i szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. We wszystkich oddziałach NBP umieszczone zostaną wkrótce specjalne skarbonki do których - od 2 do 20 stycznia 2002 r. - będziemy mogli wrzucać wycofywany z obiegu bilon 12 państw unii walutowej. Chodzi o monety takich krajów jak Niemcy, Francja, Włochy , Holandia, Belgia, Luksemburg, Hiszpania, Portugalia Irlandia, Finlandia, Austria i Grecja. Kraje te od nowego roku wprowadzają do obiegu wspólną walutę euro.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2g5jmh

Za wymianę wycofywanych monet na euro nasze banki będą pobierały w przyszłym roku co najmniej 50-procentową prowizję od wymienianej kwoty. Tymczasem NBP, przystępując do akcji, bez prowizji wymieni narodowe waluty na euro i do 28 lutego przekaże całą kwotę fundacji, której prezesem jest Owsiak.

Ta z kolei przekaże środki WOŚP, która przeznaczy je na zakup sprzętu medycznego dla dziecięcych hospicjów w całej Polsce.

13 kwietnia, czyli w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy możemy do puszek wolontariuszy wrzucać - oprócz złotówek - posiadane przez nas monety narodowe 12 państw unii walutowej. Także ten zebrany bilon bank centralny wymieni bezpłatnie na euro i przekaże Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

d2g5jmh

Dziękujemy za zaufanie, za wyjście z tą inicjatywą, za wiarę w to, że znów możemy zrobić coś fantastycznego - mówił Owsiak, zwracając się do prezesa NBP. Mamy nadzieję, że ta akcja da dowód wielkiej ofiarności - odpowiadał Balcerowicz. Prezes NBP przekazał Owsiakowi pióro, którym podpisana została umowa. Będzie ono zlicytowane podczas Finału Wielkiej Orkiestry. Tego dnia kwestować ma też Leszek Balcerowicz.

Wspólna akcja NBP i Wielkiej Orkiestry jest częścią kampanii edukacyjno-promocyjnej banku pt.: "Euro - nowa waluta zjednoczonej Europy".(kar)

d2g5jmh

Podziel się opinią

Share

d2g5jmh

d2g5jmh
Więcej tematów