Trwa ładowanie...
d3bi9kg
08-01-2004 15:50

Banachowicz: "nie" dla kolejnej reformy służby zdrowia

Reformy służby zdrowia nie da się
przeprowadzić w ciągu jednej kadencji rządu - to proces, który
powinien zostać rozłożony na długie lata. Mówimy "nie" kolejnym
reformom - powiedziała w Warszawie przewodnicząca
Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Bożena
Banachowicz.

d3bi9kg
d3bi9kg

W spotkaniu wzięła również udział przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia KK NSZZ "Solidarność" Maria Ochman. Przewodniczące obu związków zawodowych podkreśliły, że obecny rząd, tworząc kolejne ustawy o ochronie zdrowia, nie wyciąga wniosków z własnych pomyłek.

Gorzka satysfakcja

"Wczoraj Trybunał Konstytucyjny potwierdził to, co wielokrotnie powtarzaliśmy - ustawa o Narodowym Funduszu Zdrowia jest niezgodna z konstytucją i nie zapewnia pacjentom właściwego dostępu go świadczeń medycznych" - powiedziała Ochman. "Orzeczenie TK odbieramy jako gorzką satysfakcję" - zaznaczyła.

Zdaniem Banachowicz i Ochman kolejnym "bublem prawnym" jest projekt ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz zmianie niektórych ustaw, który obecnie, po pierwszym czytaniu w Sejmie, jest przedmiotem prac komisji sejmowej. Zgodnie z projektem publiczne zakłady opieki zdrowotnej będą przekształcane w spółki prawa handlowego użyteczności publicznej. Według związkowców otwiera to drogę do całkowitej prywatyzacji służby zdrowia.

"Czeka nas katastrofa. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, skutki będą nieodwracalne. Ustawa dopuszcza upadłość szpitali, co oznacza, że ok. 70% szpitali zostanie zagrożonych likwidacją, bo tyle placówek w kraju jest zadłużonych" - uważa Ochman. Podkreśliła, że ustawa nie chroni szpitali przed upadłością, natomiast pracownikom nie zapewnia osłon socjalnych w sytuacji utraty przez nich pracy.

d3bi9kg

Zagrożone szpitale

Projekt zakłada też jednorazowe oddłużenie placówek ochrony zdrowia. "Nie rozwiązuje to problemów służby zdrowia, ponieważ szpitale będą wpadały w kolejne długi lub odmawiały przyjęcia części pacjentów. Szpital to instytucja nastawiona na leczenie, a nie na generowanie zysków. Może się też zdarzyć, że niektóre szpitale trzeba będzie zamknąć" - podkreśliła Ochman.

Zdaniem przewodniczących obu związków brak ściśle określonych zasad finansowania służby zdrowia uniemożliwia sprawne funkcjonowanie placówek medycznych w naszym kraju. "Rząd swoimi ustawami doprowadzi do tego, że pracownicy służby zdrowia będą masowo wyjeżdżać z Polski. Kto wówczas będzie nas leczył?" - pytała retorycznie Ochman.

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj