Trwa ładowanie...
d478go6

Ban Ki Mun cofa zaproszenie dla Iranu na konferencję Genewa 2

Sekretarz generalny ONZ wycofał zaproszenie dla Iranu na konferencję pokojową Genewa 2 - poinformował na konferencji jego rzecznik prasowy Martin Nesirky. Decyzja ma związek z odrzuceniem przez Teheran porozumienia z 2012 roku.
Share
Ban Ki Mun
Ban Ki MunŹródło: PAP/EPA, Fot: Jason Szenes
d478go6

- Nakłaniał (Ban Ki Mun) Iran do przyłączenia się do światowego konsensusu osiągniętego w Genewie. (...) Biorąc pod uwagę, że wybrali (Iran) pozostanie poza tymi ustaleniami, sekretarz podjął decyzję, że jednodniowe spotkanie w Montreux odbędzie się bez udziału Iranu - powiedział Nesirky.

Ban Ki Mun podjął decyzję o wycofaniu zaproszenia dla Iranu po tym jak Teheran zapowiedział, że nie poprze postanowień osiągniętych w 2012 roku na konferencji w Genewie, na której ustalono, że w Syrii powstanie rząd przejściowy, mający pełnię władzy wykonawczej. Akceptacja tego warunku była podstawą podtrzymania zaproszenia dla Teheranu na Genewę 2.

Na decyzję sekretarza generalnego ONZ zareagowała Opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa, która ogłosiła, że weźmie udział w konferencji pokojowej Genewa 2. - Z radością przyjęliśmy zrozumienie ONZ dla naszych postulatów. Myślimy, że podjęli właściwą decyzję. Potwierdzamy nasz udział w rozmowach, które odbędą się 22 stycznia - powiedział agencji Reutera przedstawiciel Syryjskiej Koalicji Narodowej.

d478go6

Jednocześnie Syryjska Koalicja Narodowa zapowiedziała, że w najbliższym czasie prześle listę delegatów na rozmowy, które rozpoczną się w środę.

Wcześniej Syryjska Koalicja Narodowa zapowiadała, że nie weźmie udziału w konferencji pokojowej w Szwajcarii, jeśli ONZ nie wycofa zaproszenia dla Iranu.

"Iran, mimo ustnych zapewnień przekazanych sekretarzowi generalnemu ONZ, złożył publicznie rozczarowującą deklarację", sugerującą, że nie akceptuje komunikatu z Genewy z 30 czerwca 2012 roku, stanowiącego podstawę do dyskusji w Szwajcarii - wyjaśnił wcześniej rzecznik Ban Ki Muna, Martin Nesirky.

d478go6

Podziel się opinią

Share
d478go6
d478go6
Więcej tematów